Časopis Umělec 2006/1 >> Tryzna středního věku Přehled všech čísel
Tryzna středního věku
Časopis Umělec
Ročník 2006, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Tryzna středního věku

Časopis Umělec 2006/1

01.01.2006

Radek Wohlmuth | review | en cs

Veronika Holcová – Territory, jako host Eugenio Percossi – B/W,
19. 10. – 3. 12. 2005, Galerie Švestka, Praha


Territory je prvním výstavním projektem Veroniky Holcové (1973) skoro po čtyřech letech a na první pohled je jasné, že za tu dobu prošla zřetelnou proměnou. Nová plátna, kterým dominuje zobrazení figury v prostoru, se dostala na zvláštní vizuální rozhraní. Prostředí, které je možné číst jako krajinu, je poeticky snové, formálně blízké lyrizující abstrakci, zatímco postava realistická. Vrstevnatý prostor, jemuž je věnováno i pár samostatných obrazů, je měňavý, prorůstá a navazuje na sebe v barevných pásech, zalévá ho rozptýlené abstraktní světlo. Figura naopak zůstává skoro beze změn. Tento kontrast podporuje i technické řešení obrazů. Válečkem nanášený ředěný akryl se charakterem blíží akvarelu, figuru modeluje štětcová malba olejovými barvami.
Hlavní postavou cyklu je mladá žena. Jestliže jiné osoby tvoří většinou miniaturní stafáž a jsou nedílnou součástí „krajiny“, ona se z prostoru až na výjimky vyděluje. Často ani nevrhá stín. Jakoby místo něj ji občas provází černý psík, v jehož pohybu je tolik emocí, že je možné je odezírat. Motiv psa má spoustu protikladných významů, ale především jde o „zvíře prahu“, které se nachází na hranici různých světů. Tak ho lze chápat i tady. Pro ženu ale není prostředí, které ji obklopuje, nedůležité. Právě ono k ní svým vzezřením vztah vytváří. Naráží na to i název výstavy. Territory je území. Už to slovo evokuje osobní, vlastnický vztah, jinak by asi nikdy nevznikl termín „území nikoho“. Území je prostě něčí svět. A je jedno, jestli ten vnější, nebo vnitřní. Jestli je ovšem tento neuchopitelný prostor jedinečný, žena sama je anonymní – prozaická, neutrální, současná. Normálu se vymyká jen absurdním spojením aktivního pohybu celého těla a zavřených očí.
Ten, kdo zavře oči, vytváří bariéru a odděluje se od okolí. Reálný zrak nahrazuje ten vnitřní, okolní svět pak krajina fantazie, vzpomínek, přání a představ. Kdo spí, ten sní. To, co se děje na plátnech Veroniky Holcové je možná tím, co se skrývá za paradoxem spojení slov skutečný sen a snová skutečnost. Něco jako parafráze známé taoistické průpovídky o mistru Čuangovi a motýlu. Bráno z jiné strany, může jít i o znázornění stavu procitnutí těsně před probuzením, kdy člověk už vnímá tíhu své tělesnosti, ale duchem je ještě mimo tento svět.
Celkem zajímavý je způsob percepce. Žena je většinou pohroužena do sebe. Ona sama, stejně jako její fantaskní prostředí, je ale zřetelná pro každého. Divák ji může sledovat zvnějšku a podle všeho i zevnitř. Instalace dokonce nabízí „vstup“ do tohoto prostoru a něco jako „výjevy z podvědomí“ a pozorovatel se tak dostává až na úroveň jakéhosi mentálního voyeurismu.
Zobrazovaný prostor rozhodně není skutečný a divák na něm nemá žádný podíl. Komu to území tedy patří? Pravděpodobně hlavní hrdince. Taková dvojjedinost v podstatě naznačuje návaznost na téma vnitřního a vnějšího světa, nebo prostě kategorií subjektivní a objektivní. Ale je možné jít ještě dát. Jistě není náhoda, že autorka a hlavní hrdinka jsou zhruba ve stejných letech, konkrétně kolem třicítky. Ta je bilanční a v mnoha ohledech zlomová, a tak není od věci vnímat nový cyklus Veroniky Holcové jako autobiografický, nebo aspoň hodně osobní. Dalších variant vztahu hrdinky a prostoru moc není. Může jít o místo, kam se dostala náhodou, nebo může být někoho, kdo ji do svého světa implantoval. Ve všech případech není ani marné uvažovat o tom, co vlastně žena dělá. Přichází, prochází, nebo utíká? Asi není třeba připomínat vžité obraty „před něčím zavřít oči“ nebo „jít do něčeho naslepo“. Konkrétních asociací se v tomto ohledu každému vynoří víc než dost.
Co se obecných zdrojů a souvislostí týče, nabízí se Freudův Výklad snů, surrealismus a hlavně romantismus Caspara Davida Friedricha. Kombinovaná poloha abstrahovaného prostředí s atributy přírody a „reálné“ postavy také není nová a i v českém vizuálním prostředí se objevuje minimálně několik desítek let. Typická je ale hlavně pro oblast ilustrované a animované tvorby pro děti. Stačí vzpomenout Jiřího Trnku nebo třeba večerníkovou nadílku Zdeňka Smetany, Křemílkem a Vochomůrkou (1968) počínaje. Z poslední doby pak třeba pohádkový příběh Oskar a Mimi Anny Neborové, mimochodem Holcové vrstevnice, který vyšel před rokem. Tam už je dokonce proměnlivě barevné nebe aktivním hráčem a stejně jako u obrazů Veroniky Holcové je jasné, že nejde o pouhé kulisy. Hlavní postava cyklu se navíc také ustálila ve zvláštní hybridní poloze. Je zjevně reálná, ale nevznikla podle modelu, nemá parametry portrétu, ale je jasné, že jde o jednu a tutéž bytost. Spíš než skutečnou individualitu představuje typ, opět podobně jako literární nebo komiksová hrdinka. Taková pozice je zvláštní, dost životná na to, aby vytvářela dojem osobitosti, ale zároveň univerzální, takže je teoreticky možné se s ní ztotožnit a projektovat se do ní. Celkový výraz tedy obrazy přibližuje někam na pomezí ilustrace, tedy prostředku, který je ve volném umění často vnímán jako problematický, ale na druhou stranu sugeruje přítomnost příběhu.
Samotný princip tedy nový není, inovativní je snad jeho aktuální přenos do volného umění, přesto je asi tím nejzajímavějším co soubor Veroniky Holcové nabízí. Tahle poloha s sebou ovšem nese svá úskalí, zvlášť tehdy, když ve fantaskním prostoru vnitřního světa přece jen někdy převáží estetika nad výrazem a princip sám může časem působit mechanicky. Kontrast abstrakce a realismu, ředěného akrylu a oleje, pak staví především na čistotě vzájemného nasazení a přemalovávané kontury, nedokonalé retuše nebo dokonce zřetelně zamalované postavy, které s trochou pozornosti najde každý, věci rozhodně nepřidají. Je jasné že tento cyklus je pro Veroniku Holcovou z mnoha ohledů důležitý, je výrazný, má schopnost zaujmout i oslovit a tomu, kdo bez výhrad přijme jeho malebný koncept, má určitě co říct. Ale do jaké míry a jestli vůbec překračuje stín dobové generační produkce, to se teprve ukáže.
V podstatě o tomtéž, ale trochu jiným jazykem, mluví instalace italského sochaře Eugenia Percossiho (1974), kterého si podle galerijní tradice Holcová přizvala jako hosta. Ani jeho projekt Black/White – dva černobílé pokoje vybavené stylovým nábytkem – není nový. Odkazuje minimálně k černobílému vídeňskému ateliéru Egona Schieleho (1909), kterého v tomto ohledu ovšem ještě alespoň o deset let předešel například Aubrey Beardsley, ale zajímavý je i jako ne/vědomý remake. Klíčové je, že nejde o akademickou realizaci, ale prostor, v němž na letním bytě Percossi skutečně žije, dotažený až na úroveň opeřenců v kleci. Nápad se rovná nenásilnému gestu, které nečpí kalkulem, je silně asociativní a přirozeně obsahuje i estetické poselství. Ostatně možnost „vstoupit“ do staré fotografie není nikdy k zahození. Obě práce jsou si v něčem podobné a přirozeně spolu komunikují. Přestože je Percossiho instalace snad mlčenlivější, neřekne toho rozhodně o nic míň.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
1995, 35.5 x 43 cm (8 Pages), Pen & Ink Comic
Více informací...
2 232 EUR
2 492 USD
Experimentální literární dílo malířky Kamily Ženaté vychízející z konverzací na internetových seznamkách.
Více informací...
4,83 EUR
5 USD
Předplatné se slevou na poštovném.
Více informací...
44 EUR
49 USD
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
246 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.