Časopis Umělec 2007/2 >> Editorial Přehled všech čísel
Editorial
Časopis Umělec
Ročník 2007, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Editorial

Časopis Umělec 2007/2

01.02.2007

Marisol Rodrigues, Tony Ozuna | editorial | en cs de

Mexiko vstoupilo do NAFTA, North American Free Trade Agreement, na počátku devadesátých let a se zdráháním a s nedůvěrou, zatímco Spojené státy americké považovaly pochybnou smlouvu za univerzální vítězství svobody a rovnosti, jak je tomu vždy, když jde o prospěch Spojených států amerických.
V současné době obě strany hořce litují a hurávlastenečtí politikové zejména v severních částech Severní Ameriky chtějí přepsat mapu a přejmenovat velkou část země – jižní hranice Kalifornie, Arizony, Nového Mexika a Texasu, zemi, která se geograficky tak snadno spojuje s Mexickými státy na jihu – na Severní a Latinskou Ameriku.
Jako by to byl nějaký rozdíl. Dokonce i dobrovolníci dobře vědí, že časem to bude úplně jedno, jelikož skutečná hranice mezi Spojenými státy a Mexikem nikdy nebude existovat, tedy mezi angloamerickou částí a latinskoamerickou částí, protože tu vlastně nikdy žádná nebyla. Budoucí hranice se bude podobat manipulativnímu politickému projektu, který povede napříč státy a městy od špičky Jižní Ameriky, z  Ohňové země, až po Aljašku v nejsevernější části Amerik.
Belize, vmáčknuté mezi Mexiko a Guatemalu, není latinskoamerický stát. Nicméně tři čtvrtiny Los Angeles jsou latinskoamerické město. Totéž platí pro Miami a ještě důležitější jsou tisícovky malých a větších městeček po celém Jihozápadě, spousty malých komunit, které více či méně mírumilovně prosperují po celá desetiletí, ne-li staletí.
Toto číslo Umělce mělo být latinskoamerické, ale kde je hranice, kde Latinská Amerika začíná a končí, není jasné a po většinu moderní historie ani nebylo. Je třeba zahrnout i Chicago, New York a Los Angeles. V tomto čísle převládají mexičtí umělci, a jsou také středem zájmu textů o oblastech oficiální hranice, Tijuana a Juarez, což jsou migrační zóny, v nichž se angloamerická a latinskoamerická kultura setkávají a  navzájem reflektují nejostřeji.
Navíc je tu několik textů od pravidelných příspěvatelů, takže nejde jen o čistě mexickou či latinsko-americkou záležitost, ani sem nezahrnujeme všechny země, protože naším záměrem není být vyčerpávající. Kromě toho, Mexičané, Argentinci, Uruguayci, Češi, Poláci a další národnosti – ať žijí v Evropě nebo kdekoliv v Americe – sdílí společné zájmy.
Občany těchto zemí, ale především umělce, v současné době spojuje vztah lásky i nenávisti vůči západu, což znamená, že Angloameričané a národy na jih od hranice Spojených států do jisté míry sdílí podobné radosti i starosti, jaké Češi a jiné východoevropské země bývalého sovětského bloku sdílí se západní Evropou (a Spojenými státy). Důvody se různí – od historických, politických, sociologických, ekonomických, kulturních až po antropologické. Texty v tomto čísle každopádně mnoha způsoby vysvětlují, o čem tu celou dobu vlastně mluvím.

Tony Ozuna



Během první poloviny roku 2006 se v časopisech, na uměleckých veletrzích a v diskuzních pořadech rozšířilo tvrzení, že se Mexiko stalo Novou metropolí umění. Jeden známý časopis o tom ujišťoval na titulní straně společně s fotografií Papalotes negros (Černí papíroví draci) od Gabriela Orozca z roku 1997. Barbara Perea a  Príamo Lozada připravují první oficiální účast Mexika – zastoupeného Rafaelem Lozano-Hemmerem, pracujícím s novými médii – na 52. bienále v Benátkách. V hlavním městě Mexico City se rychle rozmnožují malé galerie a dávají nahlas najevo cennou pomoc, kterou poskytují mladým umělcům „se spoustou nápadů“, La Colección Jumex opět vystavuje svou rozsáhlou sbírku, Orozco má retrospektivní výstavu – nebo anti-retrospektivní, jak ji nazval Miguel Alejandro González Virgen – v muzeu Palacio de Bellas Artes, Spenceru Tunickovi se podařilo shromáždit 20 tisíc nahých lidí – více než v Barceloně! – na náměstí Zócalo v hlavním městě; výstavy jedna za druhou přicházejí a odcházejí, koktejly, vernisáže, name droping (vydávání se za známého slavné osobnosti – pozn.překl.) jsou v módě.
Navzdory tomu je mi zatěžko připojit se ke kolektivnímu entusiasmu a připojit se k ohnivému „Ať žije Mexiko!“. Vše,co jsem zmínila, nepochybně znamená pokrok – neznámým směrem – a  důležité uznání pro umělce, kteří celý svůj život věnovali tomu, aby došli k bodu kreativního pohodlí, ve kterém se dnes nacházejí. Ale ukazuje se, že právě ve chvíli, kdy se měníme v  Metropoli umění, se nejvíc nedostává nápadů, které by překračovaly tu nejdráždivější doslovnost, anebo se trochu vzdálily od absolutního konceptuálního, vizuálního, fyzického neporozumění, a také od neporozumění, kterým trpí značná část současné produkce.
Nesnažíme se odhalit páteř systému, ale vytvořit vazbu, ve které by čtenáři, nejen z Mexika, mohli porozumět tomu, co se děje v této zemi a jak to souvisí například s prací Španěla Javiera Velasca. Očekáváme mnoho protikladných reakcí na to, co dnes píšu, a tak je třeba pomalu začít s hledáním nápadů, které se vysmějí uměleckému systému nejčistší kvalitou odraženou v  jednom jediném oslňujícím díle. Užijte si v tomto čísle mexické umění takové, jaké je, s jeho zdary i chybami, pokroky i klopýtnutími, s jeho klišé a s… jeho novými klišé. Další pohledy a oblasti určitě budou reflektovány v dalším čísle věnovaném umění jiných latinskoamerických zemí.

Marisol Rodriguez








Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
2002, 17.8 x 22.9 cm, Painting on Canvas
Více informací...
555,60 EUR
577 USD
Toxic Pfarding, 1995, acrylic painting on paper, 33 x 21 cm, framed
Více informací...
470 EUR
488 USD
Print on art paper from serie prepared for "Exhibition of enlarged prints from Moses Reisenauer’s pocket Ten Commandments"....
Více informací...
290 EUR
301 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.