Časopis Umělec 2000/4 >> Entermultimediale Přehled všech čísel
Entermultimediale
Časopis Umělec
Ročník 2000, 4
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Entermultimediale

Časopis Umělec 2000/4

01.04.2000

Michaela Freeman-Vlková | média | en cs

Festival Enter Multimediale měl být pokusem o první větší přehlídku nových médií v České republice. Podobné zaměření měly už konference Viléma Flussera v Goethe institutu, Hi-Tech v Brně nebo výstava Orbis Fictus ve Valdštejnské jízdárně.
Během čtyř dnů (31.5.-3.6.2000) se na několika místech v Praze představila řada českých i zahraničních umělců, bohužel v poněkud chaotickém, náhodném, a nekritickém výběru.
Výstava v románském podlaží Vladislavského sálu na Pražském hradě opakovala instalaci Resident skupiny Silver (Orbis Fictus 97) a vizualizaci projektu E-AREA Federica Díaze (Dům u Kamenného zvonu 1/00). Virtuální realita Ivana Chabanauda, Ikarus, nabízela let v poněkud cliché abstraktním prostředí. Milan Cais, loňský absolvent AVU, se zpovídá ve svém autobiografickém počítačovém projektu, který doplňuje socha s videoprojekcí grimas obličeje (nepřehlédnutelně a la Tony Ousler). Zrcadlo Pavla Smetany, mimo jiné programového ředitele festivalu, zdeformovaně vracelo obraz a slova. Koncept zrcadel souvisí s opakováním a iluzí, přičemž pokřivené zrcadlo iluzi ruší a vytváří formu existence v novém prostoru. ASCII (ASCII – obraz složený z písmen) bytost v Hlavě AI Guillauma Stagnara prozrazuje otevřeně svou nedokonalost i předvídatelnost. Má personifikovat umělou inteligenci, jako bychom stále ještě potřebovali vnímat fyzickou podobu robotu – tendence objevující se ve většině představ o uměle vytvořených bytostech (a mimozemšťanech).
Videoinstalace Tamáse Waliczkyho zůstaly u testování a adorace možnosti počítačové vizualizace. Rybář a jeho žena je stínovou animací známé pohádky, Cesta navazuje na příběh o nekonečném běhu a třetí, Krajina, sestává z několika videosekvencí založených na 3-D efektu. Oko pozorovatele se otáčí kolem osy, takže výsledný efekt imituje možnost zastavit čas a pohybovat se v prostoru v bodě 0.
Zajímavěji dopadla instalace Douglase E. Stanleyho, Asymptote. Tři navzájem propojené videoprojekce reagující na tahání lanek se postupně přesouvají z jednoho plátna na druhé. Rozvíjí se zde několik krátkých příběhů nebo spíše jejich části a výsledná kombinace motivů se podobá snové ne-linearitě.
Program projekcí ve Francouzském institutu (z archívu anglického centra Hull Time Based Arts, Blackchair Production ze Seattlu nebo 235 Media) vypadal velice slibně, ale několikrát se měnil, takže místo japonského videoartu se mi bohužel dostalo videa francouzské skupiny, která večer před tím zklamala publikum svou performancí.
Přehlídka CD-ROMů v Arše (Stelarc, Anna Hegedus, George Legrady ad.) navíc skončila nečekaně o den dříve.
Díky, díky, díky za performanci francouzských hudebních robotů v památníku na Vítkově, ne pro tento event, ale pro možnost navštívit skvostný, monumentální i když trochu morbidní, prostor, který k úžasu nás všech zůstává stále nevyužitý.
Pro většinu letošního Entermultimediale bohužel platí, že obsah a organizace festivalu nedosahovaly profesionality jeho finančního zajištění a poměrně široké publicity. Pokud šlo o pilotní program nového festivalu, tak zbývá doufat, že sponzoři zůstanou a program se výrazně zkvalitní.

http://www.avu.cz/~vivid




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Společný projekt české umělkyně Markéty Othové a francouzského umělce Pierre Daguina. Publikace je prezentací výstavního cyklu...
Více informací...
6,04 EUR
6 USD
14 x 21cm, Painting on Paper
Více informací...
222 EUR
231 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.