Časopis Umělec 2004/3 >> Dveře do předsíně - Michal Pěchouček, Kočárkárna,jako host Jakub Hošek, Galerie Švestka, Praha8. září–16. října 2004 Přehled všech čísel
Dveře do předsíně - Michal Pěchouček, Kočárkárna,jako host Jakub Hošek, Galerie Švestka, Praha8. září–16. října 2004
Časopis Umělec
Ročník 2004, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Dveře do předsíně - Michal Pěchouček, Kočárkárna,jako host Jakub Hošek, Galerie Švestka, Praha8. září–16. října 2004

Časopis Umělec 2004/3

01.03.2004

Lenka Vítková | en cs

Michal Pěchouček vystavil v galerii Švestka obrazy, video a fotografie, jeho host Jakub Hošek diplomovou malbu It Takes a Million Years To Become Diamonds So Let’s Just Burn Like Coal until the Sky’s Black.

Podle názvů se výstavou procházelo jako domem. Rohový obraz Přízemí výstavu zahajoval. Mladík s plátěnými taškami kouká na zvonky paneláku. Bylo to jako první věta vyprávění. V levé polovině obrazu, která patří k nejzajímavějším Pěchoučkovým malbám, se ve skle průchodu prolínají pokojové květiny s odrazem sídliště a aut. S přáteli, tak stejně starými jako Pěchouček, jsme se shodli na embéčku a škodovce stopětce nebo stodesítce, a pak je tam buď wartburg a Lada Niva, nebo dva žigulíky.
Přiznávám, že malířství Michala Pěchoučka jsem sledovala s nedůvěrou. Obyčejně toho na mne bylo trochu moc – barev, odkazů, záměrů, úpěnlivých pohledů. Podezírala jsem ho z manipulace s divákovou přirozenou vůlí nalézt smysl. Že aranžuje scénu, dávkuje napětí, obsazuje osoby, ale více než o příběh mu jde o obrazy krásného (zajímavého, strašidelného…) prostředí, obývaného krásnými (…) lidmi. Problematický mi připadal také výraz osob, který namísto aby byl vý-razem skrytého uvnitř, jako by byl inscenován zvnějšku pomocí rekvizit a gest. Takový byl obraz mladíka před domem.
Dalším oddílem výstavy byla Chodba: nadživotní figurální obrazy. Pěchouček s nadhledem nad vlastními technickými možnostmi sáhl po křídách. Modely vybíral mezi známými, ale občas je taky potkal na ulici a „poznal“ je. Důvodem k zobrazení byla tedy jejich krása či charisma, které je učinilo způsobilými předat ono poselství přátelské mnoha výkladům. Navlečeni do pyžam, uniformních a asexuálních jako obvyklé andělské řízy, upřeně hleděli na diváky do prostoru galerie z předsíní a chodeb, na které se v pyžamu většinou nevychází. Postranní plátna připomínala křídla středověkých deskových oltářů, prohlubovala pozadí obrazu, byla veřejemi, které před námi autor rozevřel.
Otevírání pohledu, zahalování či odkrývání obrazu se v Pěchoučkových pracích opakuje – postupné odkrývání pláten, motivy závěsů, oken, dveří, vždycky jde prohlížení načasované autorem. S tím souvisí použití výrazových prostředků, které jsou vlastní divadlu, jemuž se Michal také věnuje. Divadlo, to jsou převleky, změněný čas, předstírané, nadsazované a potlačované emoce, gesta, kulisy, rekvizity... Jistým druhem převleků jsou i uniformy, sem patří zmíněná pyžama, ale také šaty a zástěrka servírky. Uniforma tvoří z jednotlivců množinu členů. Otázka, kolik jich potřebujeme poznat, abychom pochopili důvody jejich sounáležitosti, je otevřená. Další opakující se motiv se objevil v názvu jednoho z Pěchoučkových videí – Obvyklé rukojmí.
Portrét je vždycky symbolickým polapením zobrazené bytosti. A Pěchoučkovi vyvolení nemají nohy. Působí zde staré kouzlo ze zámeckých galerií. Pohledem navážete kontakt s tváří nad bělostnou kružbou, jenže okamžik zrození zájmu je zároveň okamžikem zklamání. Od obrazu se nedozvíte více. Napovědět by mohly ony přinášené předměty. Svatí jsou zobrazováni s atributy, které dokládají jejich totožnost tak, že napovídají určitou činnost nebo okolnosti jejich mučednické smrti. Kluk s kanystrem v české krajině druhé půlky minulého století? Nehyb- nost, strnulost, která obecně charakterizuje Pěchoučkovy figurální kompozice, je při prvním setkání tváří v tvář na místě. V rámci celé výstavy ale Chodba nefungovala jako expozice dramatu, šlo spíše o definování estetického ideálu prostřednictvím výčtu a o znehybnění, konzervování krásy obrazem.
Video Kočárkárna bylo nejpůsobivější částí výstavy; autonomní. Výtah nezadržitelně klesá a nás nechává nahlížet do interiérů veliké budovy. Nejdřív se nám otevírají opět nikoli pokoje, ale schodiště, čekárny s prázdnými židlemi, chodby, vestibuly, tedy místa, jejichž posláním je být procházena, umožňovat komunikaci. Ale něco není v pořádku. Komunikace vázne, ruka sice drží sluchátko, ale netelefonuje se, mladá žena s dítětem tváří v tvář mladíkovi ve výtahu mlčí, hledá někoho jiného. Jen dítě se přirozeně obrací na nás, ale bude odneseno a hračku, kterou drží ruce v květovaných rukávech, nedostane. Prostory a okamžiky mezi místnostmi, setkáními, vyslovenými i napsanými větami se opakovaly na obrazech, videu a později i na fotografiích.
V nejsilnějších záběrech videa vidíme přes znejasňující sklo dveří samotného autora, jak v květovaném županu opatrně vstupuje do pokoje a před sebou svírá pugét spíš jako zbraň než jako dar, květiny taky podivně převlečené v potištěném papíru. Nejen tyto pasáže jsou malířštější než metry plátna. Květinový potisk se předtím objevil i na šatech mladé ženy z výtahu, jako heslo, poznávací znamení. Pokojové květiny, sytě zelené a plné života, bývají vládkyněmi Pěchoučkových interiérů. Postava klečící před obrázkem v modlitbě se odvrací od lidí, s nimiž se nelze domluvit, k namalované kytičce. A pak uniká. V tom okamžiku čas houstne, prostor se stahuje, mizí hranice záběrů, židle je tlačena do kouta, už vidíme pouze nohy. Je konec, ale naše oči se ještě chvilku houpou, než budou vystřeleny vzhůru. Sebevražda, nebo zalévání květin na horní poličce?
Pěchoučkovy odchody ze scény bývají nápadité: v cyklu pláten Žokejové padá jezdec M. P. z koně nanejvýš hrozivým způsobem, ale vzápětí vstává jakoby nic, dává si šampaňské se svým dvojníkem a v příjemném hovoru se sebou samým odchází do západu slunce, ve Sběrateli se rozplývá ve Friedrichově obrazu odplouvající lodi.
Fotografie nazvané Pracovny zobrazovaly spisovatele. Žádný není nebo ještě nepřišel, anebo sedí u stolu s pohledem upřeným před sebe jako socha, nehybná a krásná, ikona tvůrce a zároveň skutečný člověk, jehož zamyšlení v tomto pokoji v nás vzbuzuje zvědavost. Pěchoučkovo zacházení s de- tailem při instalování interiérů mi vždycky něčím připomínalo filmy Pedra Almodóvara. Zatímco hrdiny lomcují vášně, předměty v barevných, přeplněných interiérech o nich paralelně vykládají spoustu úplně jiných historek. Také na fotkách vstupuje vznešená póza spisovatele do kontrastu s mnohem živějším pozadím bohatým na příběhy, které vyprávějí obývákové stěny, popelníčky a svítidla z českých bytů dosud plných nábytku z let osmdesátých, sedmdesátých, padesátých, třicátých...
Možná, že až Pěchoučka omrzí malování, natáčení a fotografování, cit pro mísení vznešeného a obyčejného a pro kombinování detailů bohatých na asociace zúročí ve vlastním psaní. Četla jsem jen povídky První láska a Poslední láska (Umělec 3/2001) a zvláště ta První je dobrá. Příběh ze současných severních Čech začíná jízdou lanovkou a je vyprávěn v náznacích a lehce tak, jak se to ve vizuální oblasti Pěchoučkovi ne vždy daří.
Hoškův obraz vystavený v poslední místnosti pohledům spisovatelů vzbuzoval otázku, proč Pěchouček Hoška vlastně pozval. Obraz připomínající Guerniku převedenou do jazyka flashových animací je také svým způsobem teatrální – texty jsou vrženy před obecenstvo jako repliky v divadelní hře, emoce jsou nadsazené a přitom pouze zprostředkované, nehybná scéna předvádí estetický ideál… Ale Hoškův projev se od Pěchoučkova úplně liší, a to může být další důvod pozvání – vstoupil sem jako komplementární element.
Video, fotografie a apokalyptický výjev Jakuba Hoška zůstávají v paměti. Je zajímavé sledovat, do jakých souvislostí vstupují nové Pěchoučkovy příběhy s těmi staršími, která témata jimi prostupují a jakou roli si v nich přisuzuje sám autor. V záhlaví jedné své knížky citoval Ladislav Fuks Solóna – Celek se pozná až nakonec.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
21.5 x 28 cm, Pencil Drawing
Více informací...
216 EUR
222 USD
Beach Scene, 1986, acrylic painting on canvas, 76 x 182 cm, five panels
Více informací...
3 200 EUR
3 292 USD
S.d.Ch.: Varlén za hrobem s W.A.M., 2006, 70 x 100 cm, koláž a kresba
Více informací...
900 EUR
926 USD
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
226 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.