Časopis Umělec 2010/1 >> na žádnou cestu jsem se totiž nedostala Přehled všech čísel
na žádnou cestu jsem se totiž nedostala
Časopis Umělec
Ročník 2010, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

na žádnou cestu jsem se totiž nedostala

Časopis Umělec 2010/1

01.01.2010

Ivan Mečl a Veronika Vomáčková | greyscale | en cs de

Někdy se k autorům, objevujícím se v našem časopise, dostáváme nezvyklým způsobem. Já osobně mám štěstí na autory, kteří o publicitu nejeví zájem. Práce Veroniky Vomáčkové nám nabídla její matka. Nejdříve zavolala do redakce, přišla osobně, vyprávěla o dceři, jak jí utekla do Španělska, že tam pobývá v nuzných poměrech na vesnici se zvláštními lidmi. Po našem setkání ji donutila poslat ukázky. Veronika to s nevelkým nadšením udělala. Poslala stránky ze svých deníků. Měl jsem zájem a setkali jsme se poté osobně v Praze. Rozhovor probíhal ve stínu zásady „nevěř nikomu nad třicet“ a „s lidma z města si nic nezačínej“, takže jsme se moc daleko nedostali. Ale kresby se mi moc líbily a nechtěl jsem je nechat osamoceně bez komentáře. Když jsme se loučili, požádal jsem o psaný příběh o tom, jak se dostala na cestu. A v krácené verzi jsem dostal následující odpověď...

...na žádnou cestu jsem se totiž nedostala. Narodila jsem se 5. 6. 1982. Vystudovala základní
a potom střední výtvarnou školu. Tak jsem dokonale proflákala čtyři roky, protože jsem tam nedělala nic, kromě toho, že jsem tam nechodila. Asi jsem se zbláznila — už si to období ani pořádně nepamatuji a většina spolužáků i profesorů naštěstí ani mě. Na žádnou vysokou školu jsem se nehlásila. Ani by mne nevzali, protože jsem byla neuvěřitelně nafoukaný spratek, co si ještě k tomu myslí, že je umělec a nic takového už nepotřebuje.
Následovaly asi tři roky na venkově, kam jsem se odstěhovala, abych nemusela bydlet s rodiči a dělala to umění. Za moc to nestálo a život bohužel taky ne. Různé brigády, práce pro studenty. V hospodách nebo u restaurátorů — specialista na práci s louhem. Nebo jako pomocný dělník na stavbě. S nikým jsem se nestýkala, ani nebylo s kým, a na všechny jsem se dívala svrchu. Většinu času jsem strávila na brigádách, nebo kutěním v baráčku a uměním, špinavá jako prase od barev a uhlů... Také mi pomáhala maminka — měla asi chudák pocit, že takový umělec se musí podporovat...
Nejlepší z toho byly cesty. Nejdřív tajně, jenom kratší několikadenní puťáky, později několikatýdenní po České republice. ... Po střední škole začaly výlety mimo. Stopem různě po Evropě, pěšky do Polska k moři a potom pěšky do Španělska. Tam jsem ale nedošla. Ve Švýcarsku mě začal zlobit starý zánět šlach. To je normální s dvacetikilovým batohem. Rozhodně jsem se nehodlala vracet. Doplazila jsem se ještě do poloviny Francie na zahradu moc hodných lidí, kteří se pak o mne ještě dva týdny starali. Nic jiného jim ani nezbylo. Nohu jsem měla od Švýcarska zataženou v obinadle a radši ji už nerozbalovala. Když to udělal doktor, hrozně se vyděsil a všichni okolo, i já. Změnila tvar, barvu a byla strašně chlupatá. Tehdy jsem začala z nudy kreslit, protože jsem se nemohla hýbat.
Následující rok jsem se do Španělska vypravila znovu na tři měsíce. Po návratu jsem se rozhodla, že se tam odstěhuji. A tím skončila legrace. Neuměla jsem ani slovo španělsky a nikoho vlastně neznala. ... Takže první rok byl peklo. Skvělé pracovní příležitosti, luxusní ubytování a společnost — dokonalá špína po všech stránkách. Alespoň mi konečně spadnul hřebínek. Ne že bych se následující roky nějak společensky vyšvihla, ale aspoň jsem se už domluvila slušně španělsky.
Obrázky jsou deník ze druhých dvou let. Ten první rok jsem na kreslení neměla nervy a poslední jsem se začala věnovat něčemu jinému.
Takže jak vidíte, o nějaké „cestě“ nemůže být vůbec řeč. Snad se ze mne stal alespoň slušný a o něco pokornější člověk.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
861 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.