Časopis Umělec 1998/5 >> Nehodlám rychleji mluvit než myslet (tvrdí nejnovější ministr kultury, Pavel Dostál) Přehled všech čísel
Nehodlám rychleji mluvit než myslet (tvrdí nejnovější ministr kultury, Pavel Dostál)
Časopis Umělec
Ročník 1998, 5
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Nehodlám rychleji mluvit než myslet (tvrdí nejnovější ministr kultury, Pavel Dostál)

Časopis Umělec 1998/5

01.05.1998

Lenka Lindaurová | rozhovor | en cs

Co podle vás znamená pojem kulturní politika a jakou ve své funkci budete uplatňovat vy?

Každý resort uplatňuje svoji politiku. Bez sociální politiky se neobejde ministerstvo práce a sociálních věcí, tak jako se například bez průmyslové politiky neobejde ministerstvo průmyslu atd. Kulturní politika není tedy nic jiného, než zásadní krok k tomu, aby státní orgány jasně formulovaly svůj vztah ke kultuře. Aby formovaly svoji odpovědnost a veřejný zájem. A to nikoli jenom směrem ke státním kulturním institucím.
V neposlední řadě je kulturní politika také o penězích. Víte, kultura je podle mého názoru základní lidská, ale i sociální dimenze, která integruje člověka do společnosti. A tak kulturní politika, kterou chci uplatňovat, by měla umožňovat, aby česká kultura byla samozřejmě kulturou svobodnou, demokratickou, kulturou širokou, pestrou a mnohovrstevnou. A ministerstvo kultury by k tomu mělo vytvářet podmínky. Samozřejmě v mezích svých finančních možností.

Změní se nějak struktura ministerstva a jaká bude nyní jeho role?

Časem jistě. Nikoli ovšem podle přísloví o novém koštěti, které dobře mete. Nepotřebuji zametat. Potřebuji lidi ke spolupráci získat. A jsem přesvědčen o tom, že když zjistí, že jejich práce má smysl, neodradí je od ní ani skutečnost, že jsou mnohdy jejich platy docela směšné. Cílem všech strukturálních změn je dobře fungující státní úřad, který je tu pro kulturu, a nikoli kultura kvůli ministerstvu. Důraz ministerstva bude kladen na novou legislativu, a to v celém záběru, včetně kompatibility s právem EU, a také na vytvoření systému vícezdrojového financování.
Jak chcete docílit toho, aby úředníci měli svoji práci rádi, nebo aby k ní přistupovali jinak než dosud?
Chci je motivovat tak, aby měli pocit, že jsou součástí něčeho, co je ku prospěchu věci a že je dáno na jejich názor a jejich iniciativu. Možná vypadám jako rytíř smutné postavy útočící na větrný mlýn, ale nejde o útok, ale o to mlýn roztočit. Už po týdnu jsem zjistil, že tady na ministerstvu nebyli pracovníci ničím motivováni. Musí získat pocit, že práce, ke které jsem je chtěl motivovat, má nějaké konkrétní výsledky. To se musí ministerstvu podařit a pak se lidé budou chovat jinak.

Jaké návrhy zákonů vyjdou z MK nejdříve a proč?

Tiskový zákon a zákon autorský. Jejich absence je očividná.

Už jste se seznámil s tím, proč Lotynka tak totálně ztroskotala?

Nikoli. Zatím musím přebrat úřad, což není nic jednoduchého, vypracovat do vládního prohlášení pasáž týkající se kultury a hlavně se snažit neřešit urychleně věci, o kterých nemám ani páru. Na Lotynku samozřejmě nezapomenu. Mohu vám ostatně prozradit, že jsem na ni „zaúkolován“ přímo premiérem. Pokud budu mít podezření na spáchání trestného činu, předám samozřejmě celou záležitost orgánům činným v trestním řízení.

Co si myslíte o problémech Veletržního paláce? Měl by mít svou autonomii, neměla by moderní sbírka být přemístěna do vhodnějších prostor? A kdo by se měl stát ředitelem?

Existuje několik variant řešení. Ať už jde o jistou autonomii sbírky moderního umění či její přestěhování do vyhovujících prostor v turistické zóně. Anebo nalezení člověka, který dovede Veletržní palác oživit. V tomto směru jsem jedním velkým uchem a nehodlám rychleji mluvit než myslet. Neodmítnu žádnou spolupráci. Nejsem typ člověka, který je nadosmrti v dušičce ukřivděn, že někdo veřejně zapochyboval o jeho schopnostech býti ministrem kultury. Neboť svět dopředu neposunuje víra, ale pochybnosti. Každopádně ale lze už nyní předpokládat, že jakékoli řešení bude tou či onou částí výtvarné veřejnosti zpochybňováno. Ale toto riziko musím nést. Od toho jsem ministr.

Setkal jste se s odbornými pracovníky Národní galerie?

Ještě než jsem se stal ministrem, setkal jsem se s panem Zlatohlávkem, který mi osvětlil problémy z jedné strany, a s panem Andělem, který mi je vysvětloval z druhé. Nechal jsem si na ministerstvu předložit zprávu kontrolní komise. Problém je, že vnitřní pohyb peněz v této organizaci funguje podle reálně socialistických směrnic, za osm let se nikam nedošlo. Moje politická úloha spočívá v tom, že se budu snažit přesvědčit ministra financí, abychom tuhle blbost jednou provždy smazali ze světa. Jsou důkazy, že privátní projekty jsou lepší proto, že mohou se svými prostředky hospodaření nakládat volně.

Myslíte si tedy, že finanční autonomie je pro moderní sbírku nezbytná?

Budu postaven před jedno zásadní rozhodnutí: udělám maximum pro to, abych aspoň finanční autonomii Veletržnímu paláci zajistil. Bude to chtít odvážné rozhodnutí.

Jak se stavíte k možnosti vystavovat moderní sbírky na jiném místě?

Nabízí se i některá řešení, která by měla být diskutována. České muzeum výtvarných umění se za dva roky stěhuje z Husovy ulice a Domu u Černé Matky Boží - existuje otázka, zda sbírku z Veletržního paláce nepřemístit tam a Veltržní palác začít pronajímat jeho původním účelům. Peníze z pronájmu by šly do fondu kultury.
Odbornou diskusi na toto téma hodlám zahájit, až se v těchto věcech budu orientovat. Setkám se pak s ředitelem NG i jeho odpůrci. Potřebuju analýzy, argumenty, zpochybňování názorů. Za pomoci médií se diskuse může stát věcí veřejnou. Tomu nepomůžou semináře.

Uvažujete o novém vedení Národní galerie?

Co se týká pana Zlatohlávka, nechci dělat žádné ukvapené závěry, ale každopádně udělám jeden: po čtyřech letech budou na místa ředitelů všech takovýchto kulturních institucí vypisována výběrová řízení. Každý ředitel, který to má jisté, nutně zdegeneruje.

Budete prosazovat i nový zákon o národních kulturních institucích?

Zákon o NKI máme ve výhledu legislativního volebního období, ale nemůže být ve formě, kterou navrhli ředitelé samotní. Navrhovali, aby dostali peníze a mohli s nimi libovolně zacházet.

Proč podle vás nemá současné výtvarné umění odezvu u publika a co je možné udělat pro jejich lepší komunikaci?

Žijeme v podivném světě zpřetrhaných hodnot. Čímž tyto jiné hodnoty nenapadám. A také nepropadám panice. Lidé se navracejí pomalu do kin, divadel, ale i galerií. Byl jsem nedávno na poslední výstavě Jana Saudka. Ten si na nezájem lidí stěžovat nemůže. Tak jako výstavy v Rudolfinu. Už nyní lze předpokládat, že připravovaná výstava Josefa Lady v Jízdárně Pražského hradu bude veleúspěšná. Můj bože, jak to, že stejné nápady nemají v Národní galerii? Cožpak Lada není národní? A moderní? To není kritika. To je povzdech.

Jaký je váš osobní vztah k výtvarnému umění a jaké obrazy vám visí doma?

Rozum jsem začal brát začátkem šedesátých let v Olomouci, v době, kdy se výtvarníci scházeli večer co večer v klubu divadla, kterému jsem šéfoval. Bylo to neobyčejně tvůrčí prostředí, vzájemně se inspirující, hádající se a spolupracující. Dneska je o tom v olomouckém Muzeu umění velká výstava. Díky tomu, že mu šéfuje člověk, který má nápady, a který, kdyby chtěl do Prahy, tak bych mu snad i připlácel ze svého ministerského platu. Je to výstava o tom, jak tato komunita let šedesátých ovlivnila olomoucké kulturní dění. Nelze se divit, že ovlivnila i mě samotného. A tak v mém bytě visí na stěnách mí kamarádi z oněch krásných let. Od prvních fotografií dnes již slavného Jindřicha Štreita až ke kubistickým obrazům Radka Kutry, který dneska vyučuje malbu v Bernu. Nedávno tam přibyl veliký olej F. R. Čecha. Jako odpustka za něco, co mi Ringo provedl.

Lenka Lindaurová
Fotografie autorka





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu Terminátor vs Avatar: Poznámky k akceleracionismu
Proč političtí intelektuálové, proč máte sklon k proletariátu? V soucitu k čemu? Chápu, že by vás proletář nenáviděl, vy nenávist neznáte, protože jste buržoa, privilegovaný, uhlazený druh, ale taky proto, že si netroufáte tvrdit, že jedinou podstatnou věcí, co jde říci, je, že si člověk může užít polykání sraček kapitálu, jeho materiálu, jeho kovových mříží, jeho polystyrenu, jeho knih, jeho…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Vázaná kniha v grafické úpravě Petra Koláře vyvažuje výběr fotografií z mezioborového cyklu Martina Zeta. Doprovodné texty...
Více informací...
10 EUR
10 USD
Katalog byl vydán k projektu Redase Diržyse "Buďme součástí systému" pro bílinskou radniční věž.
Více informací...
9 EUR
9 USD
Kniha kreslených příběhů francouzské umělkyně Mad Meg s liberální, bezpečnostní a ekonomistickou tématikou určenou všem nebohým...
Více informací...
11 EUR
11 USD
2003, 21.5 x 28 cm, Pen & Ink Drawing
Více informací...
223,20 EUR
230 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.