Časopis Umělec 1999/4 >> Stelarcova hra na úspěch Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 1999, 4
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Stelarcova hra na úspěch

Časopis Umělec 1999/4

01.04.1999

Lenka Lindaurová | stelarc | en cs

Po loňské úspěšné přednášce australského performera, který vystupuje pod jménem Stelarc už od sedmdesátých let, čekalo zdejší publikum, že uvidí mimořádnou a předem avizovanou demonstraci robota zvaného Exoskeleton. Akci předcházela reklamní kampaň v oblasti umění nezvyklá. Barevné exotické plakáty zvoucí do bývalého komunistického pohřebiště v žižkovském památníku na atrakci s kyborgem, jehož svými svaly ovládá performer, přilákal mladé obecenstvo, které celkem Stelarcova bodyartová minulost příliš nezajímala.
Očekávaná show se světelnými a zvukovými efekty a především s pohyblivým elektronickým robotem se zredukovala na téměř hodinové podupávání a funění pneumaticky poháněného stroje, v němž byl Stelarc upoután. Poněkud směšný tanec doprovázený mechanickými strojovými zvuky řídil umělec svými pažemi a prostřednictvím své třetí virtuální ruky. Diváci vnímali pouze vizuální efekt, který pro ně byl zklamáním.
Důvodem zklamaného očekávání byl rozdíl mezi Stelarcovou teorií náhradního kybernetického bytí, které je zdokonalenou formou zastaralého fyzického bytí, a praxí, jež měla názorně předvést hybrid člověka a stroje. Podle Stelarcových teorií (publikováno v Umělci č.8/98) je nutné tělo aktivovat nikoliv pomocí informací, ale díky symbióze nedokonalého těla s dokonalou elektronikou. Velké teze, které často plní spíš roli určité magické aury kolem umělcova počínání, proklamují ideje o podpoře smrtelného těla technologií, která mu umožní pohyb ve vesmíru, svobodu formy odvádějící myšlení od zbytečných funkcí tak, že se tělo stává komplexním, interaktivním a nesmrtelným.
Divák by pod tíhou těchto teorií očekával, že performerovo tělo přinejmenším dosáhne neuvěřitelných vibrací Davida Copperfielda a elektronický pavouk bude kráčet po stěnách a stropu ponurého mauzolea.
Stelarc ale není kouzelník, ani programátor, je umělec, který se pohybuje na pomezí různých oborů, jejichž informace a metody využívá zcela neracionálně. Jestliže zkoumá fyzické parametry těla pomocí sondy do žaludku a zavěšováním těla na háky, každý to vnímá jako typickou sebedestruktivní akci, která je rozhodně působivá. Když jedním z výsledků průzkumu těla je “třetí ucho”, které si umělec nechá vymodelovat pod kůží, pak je celkem jasné, jak Stelarc přistupuje i k elktronickému vylepšení těla a jak metaforicky pracuje na nesmrtelnosti.
Stelarcova umělecká činnost je mystifikace a hra, kterou je nutné tak vnímat. S touto mystifikací souvisí i vypracovaná pseudovědecká teorie, s níž určitě úspěšně oblbuje i sponzory. Jeho fikce vycházejí přesně ze soudobého jazyka kyberpunkové i vědecké literatury, nutně se pohybují v prostředí zóny 51 a operují s virtuálními možnostmi, jsou zcela aktuální. Dá se věřit tomu, že Stelarc komunikuje na dálku prostřednictvím virtuální ruky se svou přítelkyní, i tomu, že jeho tělo připoutané ke kyborgu prožívá výjimečné vjemy.
Stelarcova hra musí mít pochopitelně i profesionální produkční zpracování. A jestliže se divák naladěný na jinou vlnu vnímání cítí podveden, pak se stal také součástí této mystifikace. Stelarc si vymyslel model úspěchu, který se nemůže nedostavit.






Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Fountain, 2001, etching, 39,5 x 27 cm
Více informací...
160 EUR
172 USD
Toxic Pfarding, 1995, acrylic painting on canvas, 24 x 20 cm, on frame
Více informací...
900 EUR
969 USD
Sám sobě návštěva, ..., pak zazvonil jsem na sebe a šel si otevřít, ve dveřích jsem stál já sám sobě návštěva, ..., Ilustrace...
Více informací...
7,85 EUR
8 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.