Časopis Umělec 2001/2 >> Města žen <waanja> Přehled všech čísel
Města žen <waanja>
Časopis Umělec
Ročník 2001, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Města žen <waanja>

Časopis Umělec 2001/2

01.02.2001

review | en cs

Jitka Hanzlová, Stedelijk Museum, Amsterdam, 17.3. – 27.5. 2001; Female, Galerie Jiří Švestka, Praha, 4.5. – 23.6.2001

Fotografka Jitka Hanzlová (1958) od roku 1982 žije v Německu, kde i vystudovala. V roce 1992 se bez většího efektu představila na výstavě české exilové fotografie v Mánesu a teprve díky účasti na prvním evropském bienále Manifesta v Rotterdamu před pěti lety vstoupila do širšího povědomí.
Rokytník (1990-1994) byl nejen úspěšnou diplomovou prací Jitky Hanzlové, ale hlavně pokusem vypořádat se se světem vlastního dětství. Význam cyklu pro autorku i jeho mezinárodní ohlas potvrzuje retrospektivní výstava ve Stedelijk Museu, kde byl umístěn v prvních dvou sálech. Rokytník nezachycuje pouze aktuální situaci a nezaměnitelnou estetiku českého venkova, ale díky snaze o evokaci autorčina dětství a důrazem na přetrvávající propojení člověka s přírodou také určité bezčasí a cykličnost v rytmu čtyř ročních dob. Hanzlová není dokumentární fotografka. Nejdramatičtější z celé série jsou záběr dětí, které závodí v plížení po silnici, a pohled do místnosti plné oblaků páry s poraženým prasetem. Rokytník uvedl do komplikovaného světa mediálního umění Jitku Hanzlovou jako fotografku, která staromódně věří v pravdivost principu fotografie: “toto bylo” (Roland Barthes, Světlá komora, s. 69-73, Archa, Bratislava, 1994). Navíc díky ní sama sebe ještě přenáší o čtvrtstoletí zpět, do světa svého dětství.
Podobné prvky přinesla i následující série Bewohner (Obyvatelé, 1996), fotografovaná celá v Německu. Obyvatele potkáváme v jejich domovech, na ulicích měst a periferií. Nejsou to ale dokumentární záběry nebo momentky, jsou to civilní portréty, v nichž důraz je položen na portrétované ženy a dívky, atributy pozadí nehrají určující roli.
Třetí soubor Vilesalm (1999) vznikl na zakázku. Jitka Hanzlová (a další tři fotografové) měli zachytit rekreační středisko v belgických Ardenách. Ve snaze vyhnout se původnímu zadání Hanzlová unikla do lesa a výsledkem je velmi relaxovaná série zachycující toulky v realtivně nedotčené přírodě i její počínající (zatím ještě relativně harmonické) prorůstání s civilizací. Stejně jako u ostatních souborů se ani tady Hanzlová lesu neplete do cesty — záběry jsou nedefromované výtvarnou koncepcí a prostě jsou tím, čím jsou, nic víc. Les je (jako jinde lidé) sám sebou a snad proto fotografce dovolil dostat se jen pár kroků od jelena nebo klusajícího stáda divočáků. Přes všechnu objektivnost pohledu působí celek velice intimně.
Zatím poslední soubor nese název Female. Právě ten je vystavený jak v Amsterdamu, tak v Praze. Vznikal čtyři roky (1997-2000) a Jitka Hanzlová se v něm zaměřila jen na portréty žen na mnoha místech Evropy a v New Yorku. S výjimkou Rokytníku jde jen o velká města a zejména New York dodal mnoho zajímavých a naprosto odlišných typů. Ačkoli sociálně antropologická klasifikace zachycených žen je svůdná, není hlavním motivem (pokud jím vůbec je). Standardizovaný záběr neslouží objektivní klasifikaci, spíš dává každé z žen stejné výchozí podmínky pro komunikaci s divákem. Female, jako předchozí cykly, dostává smysl v celku padesáti fotografií (z nichž v Praze je asi polovina). Teprve v něm se ukazuje odlišnost od analytických, suše objektivních strategií (zejména německé) současné portrétní fotografie, která ovlivnila i část dnešní portrétní malby. Pro Hanzlovou typické čisté, lehké barvy podporují základní prvky jejího přístupu, kterými jsou komunikace a emocionalita. Ačkoli tedy série na první pohled má formu konceptuálního přístupu a naznačuje možnost katalogizace žen podle věku, místa nebo rasy, její podstata je právě opačná. Emocionální byla i volba modelů, které Jitka Hanzlová oslovovala na ulici podle okamžitých vibrací. Celek by se mohl snad rozrůstat ve snaze dát příležitost všem ženám světa, ale právě v zaostření na “nejintenzivnější” ženy je jeho pointa. Tím, že nabízí určité pozitivní vzory a zároveň nás nutí k osobnímu hodnocení, posouvá se fotografka ve své poslední dokončené sérii z oblasti emocionálního dokumentu na hranici ženského umění.

Foto Stedelijk Museum




Komentáře

Hanzl Václav | 10.03.2015 09:30
Neskutečně krásné fotky, vždy plné života a především také i vždy i o životě! ♥

Vložit nový komentář

Doporučené články

Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Feast, sketch - drawing, 29,5 x 20,5 cm
Více informací...
340 EUR
350 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
824 USD
Post-brexitová dramatická konspirace u okna jako konec pocitu zneužití tvůrčího pobytu ve čtyřech dějstvích s přízrakem...
Více informací...
9,90 EUR
10 USD
2003, 21.5 x 28cm, Colour Drawing
Více informací...
334,80 EUR
345 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS