Časopis Umělec 2001/5-6 >> Nad mapou astronu Thetis Přehled všech čísel
Nad mapou astronu Thetis
Časopis Umělec
Ročník 2001, 5-6
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Nad mapou astronu Thetis

Časopis Umělec 2001/5-6

01.05.2001

Vladimír Borecký | focus | en cs

Dochovaly se dvě, vlastně tři mapy Thetidy. Třetí mapa má více archeologický význam, protože zde vykreslená pevnina Ňukrerie se ponořila do moře při velké geologické katastrofě, kterou byl astron postižen v dávném pravěku. Nicméně i obě politické mapy planetky mají dnes již jen historickou hodnotu. Astron Thetis byl zcela zničen při srážce s kometou kolem roku 1934. Komu vděčíme za obě mapy?
MUDr. Jan Lukeš (1912–1977) vypravuje, jak stál jednoho letního večera před svou chatou v Solopyskách u Berouna zahloubán do tajemné krásy jasné hvězdné oblohy, když spatřil mohutný záblesk, z něhož se odtrhlo ohnivé těleso padající do nedalekého lesa. Rozběhl se tím směrem a na blízké mýtince narazil na podivný doutnající předmět připomínající meziplanetární raketu. V troskách nalezl jen dvě ohořelá těla záhadných astronautů, ale zpovzdálí zaslechl zoufalé zaúpění. Běžel po slechu a objevil zde v odmrštěné části trupu rakety další osobu. Vyprostil ji z trosek a s nesmírnou námahou ji dovlekl do své chaty, kde jí poskytl nezbytnou lékařskou pomoc; podařilo se mu ji uchovat při životě.
Osoba nemluvila žádným ze známějších pozemských jazyků, projevila však neobvyklou bystrost a vysokou inteligenci porozumět doktorovi, který se na ni — kromě posunků — obracel česky. Byla to Thetiďanka Dahorjáne Sedeno, dcera astronského profesora Chwicha Milhara, který se rozhodl po předpovědi srážky planetky s kometou opustit Thetidu v raketě vlastní konstrukce a zamířil k Zemi. Jako spolucestující vzal pouze svou dceru a svého asistenta, Dahorjánina snoubence.
Dahorjáne nejenže brzy zvládla češtinu, ale naučila dr. Lukeše i svou rodnou išhovštinu, která je na Thetidě co do rozšíření srovnatelná se současným významem angličtiny na Zeměkouli. Išhovsky se mluví nejen v Išhůrii, ale je státním jazykem i Království obojí Hesperie, zaujímajícím nejvýznamnější postavení mezi státy severní polokoule planetky, jejíž rovník nepřesahuje délku 8 000 km. Išhovštině je blízká minekarština, kterou se hovoří v průmyslově nejvyspělejším státě jižní polokoule, v Minekarské unii. Značnou podobnost s išhovštinou má i dialekt niši, jímž se hovoří na Svátečních ostrovech (Maimatefia wades), ležících na námořní cestě z Hesperie do Minekaru. Všechny tyto formy užívají jednotného išhovského písma, které si doktor též záhy osvojil.
Dahorjáne vpravila učenlivého doktora i do základů ostatních jazyků planetky. Seznámila ho se základy tobolštiny, která vznikla z dnes již mrtvé kvádštiny, ale užívá išhovského písma, a dále s jazyky severní skupiny, barnumštinou a stehutštinou, s jazyky jižní skupiny, kimbelštinou a sumoutštinou, i s jejich podivuhodnými písmy. S ryštinou, v podstatě též mrtvým jazykem, uchovávaným k církevním účelům rozptýleným národem Ryšů, žijícím v diasporách po celé planetce, se pak Lukeš seznámil postupně při studiu posvátné knihy Ašrat, kterou našel v jednom z vaků, jež si vzal prof. Milhar na svou kosmickou pouť. Seznámil se i s alamirrštinou ze skupiny východních jazyků a s celou řadou domorodých jazyků, jimiž se hovoří na odlehlé pevnině Wurfeaně (chalimština), na ostrově Patka na dálném severu (likifsačeleština) nebo mezi praobyvateli Minekaru v Idawě (licherština).
Lukeš tak měl možnost proniknout i do spletité historie Thetidy s jejími náboženskými a politickými boji. Dahorjáne se svým vyznáním hlásila k církvi Ašmahů, jež reprezentuje v Království obojí Hesperie státní náboženství, vycházející z učení proroka Mikjoliho, který žil přibližně ve stejné době jako na Zemi Ježíš Kristus a od něhož se též vychází na Thetidě s udáváním letopočtu, takže zdejší kalendář se příliš neliší od pozemského. Vedle četných domorodých a místních kultů převažovaly na astronu před vystoupením Mikjoliho dva proudy: pohanský polyteismus stehutského původu a ryšovský monoteismus.
Stehutský panteon zachycují Knihy okruhu severských pověstí, v nichž vedle bohů Ťuťubala, Nicka a Hella a bohyň Némi a Leily stojí na nejvýznamnějším místě bohyně lásky Rušibda a její zlomyslný démon Išhi či Išek, který dal jméno národu Išhů, neboli Iškovců, jenž tvoří majoritní obyvatelstvo Hesperie. Naproti tomu Ryšové uznávají jediného boha Ramurfu, opírají se o svaté písmo Ašrat a dodržují přísný morální kodex s asketickými prvky.
Stehutského prince Mikjoliho jednoho dne zhnusil smyslný erotosexuální kult Rušibdy, ale když chtěl přikročit k náboženské reformě, narazil na tvrdý odpor kléru. O vlas si zachránil život emigrací do Marguesdestracháru, kde se spřátelil s místními Ryši, k jejichž náboženství choval uctivý obdiv. Nicméně, když sepsal své učení v knize Kádiš a prohlásil se za proroka, Ryšové ho nemilosrdně přibili na chrámová vrata a zaživa mu sedřeli kůži z těla. Mikjoliho nauka se plíživě šířila Kvádskou říší a po pádu říše se pod náporem Išhovců v prvních stoletích po M. se církev Ašmahů stala oficiální církví následnického státu Hesperie.
Na konci XIX. století se rozmohlo na jedné straně novopohanství, jehož vyznavači, pikoklošíni, usilovali o návrat k orgaistickému kultu Rušibdy. Na druhé straně se rozmohlo sociálně motivované hnutí fujpalibónů (bolševiků) zejména v militantním Barnumu, kde se chopil moci diktátor Zákostelna, autor programového spisu Silou parního válce. Spolu se stehutským šuranem (císařem) vyhlásil vyhlazovací válku Hesperii a Minekaru. Kosmická katastrofa, která Thetidu potkala ve 30. letech byla pro nebohý astron tedy jakousi poslední ranou z milosti.
Dr. Lukešovi se nakonec podařilo — přes její počáteční odpor — obrátit Dahorjáné na křesťanství. Požádal ji o ruku, avšak o povolení ke křtu a ke sňatku s mimozemskou bytostí se obrátil do Říma na papeže. Po dlouhých průtazích nakonec papežská stolice dala sňatku požehnání a svatba se uskutečnila dne 8. září 1946 v chrámě sv. Ludmily na Královských Vinohradech.
Vedle této verze původu šestnácti jazyků z přímého zdroje od nepozemšťanky vytvořil dr. Lukeš ještě jednu realističtější, v níž si jazyky postupně vymýšlelo zázračné dítě, jímž nebyl nikdo jiný než Jan Lukeš sám. Tuto verzi rozpracoval pod titulem Umělý jazyk išhi, výtvor psychopatického wunderkinda s podvržením autorství, které připsal svému psychiatrovi prof. Jaroslavu Stuchlíkovi. Základy išhovštiny vznikají kolem šestého roku pacienta, ještě než se naučil písmu. Druhou fázi, již provázenou písmem, klade do období kolem jedenácti let. Třetí fáze spadá do rané dospělosti kolem jednadvacátého roku. Ve čtvrté fázi — mezi šestadvacátým a osmadvacátým rokem — rozpracovává kromě išhovštiny též barnumštinu a stehutštinu. V pětatřiceti letech, v páté fázi, přistupuje ke kimbelštině, ryštině a kreigovštině. Konečně v poslední, šesté fázi, mezi devětačtyřicátým a padesátým rokem, vytváří vedle kvádštiny chálimštinu, rifirifijštinu a licherštinu.
Prof. MUDr. Jaroslav Stuchlík (1890-1967) byl mimořádnou, bohužel totalitními režimy umlčovanou osobností české psychiatrie. Medicínu vystudoval před první světovou válkou v Curychu, kde působil na slavné klinice prof. Eugena Bleulera v Burgholzi. Jako první k nám uváděl psychoanalýzu. Byl obeznámen s významnými případy glosolálií a neofázií Th. Flournoye, J. Bobona, A. Maedra a dalších světových psychiatrických kapacit, zejména s nejproslulejším případem pacientky Théodora Flournoye Heleny Smithové, která hovořila a psala řečí Marťanů a kreslila obrázky marťanské krajiny, takže se stala patronkou surrealistické techniky automatické kresby a psaní. Lukeš, který vytvořil ne jediný, ale hned šestnáct jazyků, nezískal ovšem nikdy jejího věhlasu. Prof. Stuchlík udržoval jeho jméno v anonymitě a nebylo se příliš čemu divit, když Lukeš užíval v dobách nejtužší stalinské totality 50. let mj. k deklinaci substantiv vzoru fujpalibón, což znamená v išhovštině komunista. Vzájemné pronikání obou verzí původu išhovštiny najde čtenář ve sborníku Lukešových neofázických textů Z knižnice iškovské kultůry, který vydalo v roce 2000 nakladatelství Garamond.
Lukešova činnost se neomezovala jen na vytváření umělých jazyků. Byl především básníkem a spisovatelem. Výbor z jeho básní Dekadentův lós vyšel v roce 1999 pod pseudonymem Car Osten v Brně. Z prozaického díla chystá pražské nakladatelství Lege Artis román Pěšky napříč Marmokojem, který je jakýmsi cestovním zápisníkem majora hesperského četnictva Panila, jenž dostal od šidaje (krále) Obou Hesperií příkaz k potlačení rozmáhajícího se fujpalibónství v protektorátu Marmokoji.
Jan Lukeš se též angažoval v politice. Po pádu atomové pumy na Hirošimu v r. 1945 rozvinul křesťanské mírové hnutí pod názvem paxismus, jak to popisuje v dopise akademikovi Málkovi Co to byl paxistický puč na hradě pražském (Praha, 1991). Po zběžném zadržení na SNB byl předán do Kateřinek. Odtud byl po půlroční hospitalizaci sice propuštěn, ale následně zbaven svéprávnosti.
Mimořádné a dosud nedoceněné zůstává Lukešovo dílo hudební, zejména operní, které dosahuje na 36 opusů. Připomeňme alespoň jeho zpěvohru Úderka, jejíž libreto přetiskl časopis Psychiatrie (1998, č. 3, s. 169–173). Hlavní basbarytonový part je připsán samotnému prezidentu Klementu Gottwaldovi, který zde zpívá svůj projev k úderníkům ve Španělském sále Pražského hradu z roku 1948. Nepřekonatelný je jeho druhý díl Prodané nevěsty, kde Vašek zapálí starému Míchovi chalupu a opera končí velkolepým druhým požárem Národního divadla.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
Kulturní tunel II Kulturní tunel II
V minulém čísle jsme se začali zabývat tím, kam se poděly miliony korun z jednoho z nejbohatších kulturních fondů - Českého fondu výtvarných umění během jeho přeměny v Nadaci ČFU, která proběhla ze zákona na konci roku 1994, a jak to, že současní členové správní rady nadace nad tím jen kroutí hlavami, zatímco výtvarnou obec to ani trochu nezajímá.
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Limited edition of 10. Size 100 x 70 cm. Black print on durable white foil.
Více informací...
75 EUR
77 USD
2008, 21 x 28 cm, Pen & Ink Drawing
Více informací...
223,20 EUR
230 USD
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
227 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011
Více informací...
799,20 EUR
823 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS