Časopis Umělec 2003/1 >> Terror = decor: Art now Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 2003, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Terror = decor: Art now

Časopis Umělec 2003/1

01.01.2003

Zuzana Štefková | benátské bienále | en cs

I když slovinská expozice s názvem Terror = décor: art now
v Benátkách nezvítězila, rozhodně patří mezi to nejzajímavější, co je na letošním Bienále k vidění. Její autor, Žiga Kariž, pracuje ve svém projektu s tématy, jako je komodifikace násilí prostřednictvím umění nebo pohled, který umělecké dílo vrací diváku.
Rovnice Terror = décor zahrnuje dvojí možné čtení projektu. První interpretace se dotýká způsobu, jakým si umění přivlastňuje drastické náměty a přetváří je na objekty estetického zájmu. Většina obrazů/objektů zachycuje scény, jejichž násilný obsah je podřízen chladné estetice luxusního designu, připomínajícího extra ploché obrazovky domácího kina. (Přítomnost jednoho obrazu s lehce mondrianovskou kompozicí navíc neutralizuje zobrazení násilí a nechává vyniknout jeho abstraktní kvality.) Na druhou stranu bychom mohli rovnici otočit a výsledek (Décor = terror) interpretovat jako upozornění na past, kterou obrazy/objekty skrývají, naoko zabudované kamery, snímající vše, co se před obrazem odehrává.
Celý projekt tedy nelze redukovat na objekty fyzicky přítomné přímo v galerii. Jeho nedílnou součástí je především systém za obrazem (v metaforickém i faktickém slova smyslu), který diváka staví do role pozorovaného. Téma recipročního pohledu, jímž obraz fixuje diváka, můžeme přitom chápat v kontextu uměleckohistorickém (v katalogu zmiňuje kurátor pavilonu Jurij Krpan například dílo Velázqueze a Maneta), ale zároveň se vynořuje i ryze současná asociace poněkud sociologické povahy. Divák ví, že jeho pohyb v galerii je monitorován, a zároveň na několika obrazovkách sleduje v přímém přenosu dění v benátských bytech, do kterých byly umístěny další obrazy/objekty. Projekt Terror = décor tak rozehrává téma medializace soukromí a zároveň i míry kontroly, jíž je vystaven běžný občan pohybující se ve veřejném prostoru. Soukromí se v naší době stává velmi ožehavým námětem, ať už je v centru pozornosti voyerismus dotěrných novinářů a senzacechtivého publika komplementárně doplňovaný exhibicionismem účastníků televizních soutěží typu Velký Bratr nebo diskuse o možném zneužití průmyslových kamer a dalších technologií určených k naší ochraně.
Odkrytí mechanismu obrazů/objektů vede diváka k přehodnocení vlastní role v celém systému, kde namísto tradiční ekonomie pohledu divák/obraz funguje dvojznačnost. Divák-pozorovatel se stává aktérem scény sledované neviditelnýma očima někoho jiného.
Vedle těchto interaktivních prvků najdeme v expozici i artefakty zabývající se problémem komodifikace uměleckého díla jeho redukcí na objekt trhu, charakterizovaný především tržní hodnotou. Mapa světových uměleckých center s vyčíslenými galeriemi, sbírkami, umělci a obratem obchodu s uměním je
(stejně jako celá slovinská expozice) součástí širšího záměru zmapovat “co způsobuje pohyb obrazů” (viz katalog Slovinského pavilonu, text Blaže Križnika), jinými slovy, jaké jsou zákonitosti fungování uměleckého díla v socio-politickém, ekonomickém
a historickém kontextu.
Klíčovou otázkou, kterou si slovinská expozice klade, však zůstává, jestli mohou být obrazy něčím víc, než pouhou dekorací ve světě teroru a zdá se, že dílo Žigy Kariže nabízí prostřednictvím dekonstrukce mechanismů trhu s uměním a funkce zobrazení, pozitivní odpověď, neboli, jak se dočteme v textu Igora Zabela: Bomba v obraze, publikovaném v katalogu benátské expozice: umění může “překonat svá omezení pouze tak, že odkryje vlastní situaci”.





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec Top Ten českých výtvarných umělců 90. let podle časopisu Umělec
Redakční okruh Umělce se rozhodl k vyhlášení deseti jmen umělců, kteří podle názoru jeho členů (Lenka Lindaurová, Vladan Šír, Ivan Mečl, Tomáš Pospiszyl a Karel Císař) mají zásadní význam pro českou výtvarnou scénu 90. let. Po dlouhé diskusi, na které jsme si ujasňóvali kritéria, jsme se dostali k určitým jménům, která z mnoha důvodů považujeme za důležitá pro situaci u nás i naši prezentaci…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
První rozsáhlá próza autora komiksu 96 hodin u Vokouna na statku. Po úvodních několika stranách, ve kterých se ještě čtenář...
Více informací...
6 EUR
7 USD
1999, 35.5 x 43 cm (3 Pages), Pen & Ink Comic
Více informací...
672 EUR
731 USD
2003, 21.5 x 28cm, Colour Drawing
Více informací...
334,80 EUR
364 USD
35 x 41.5 cm (1 Page Only), Pen & Ink Comic
Více informací...
600 EUR
653 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS