Časopis Umělec 1999/5-6 >> Než přijdou mimozemšťané / (Benátské bienále jako folklór) Přehled všech čísel
Než přijdou mimozemšťané / (Benátské bienále jako folklór)
Časopis Umělec
Ročník 1999, 5-6
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Než přijdou mimozemšťané / (Benátské bienále jako folklór)

Časopis Umělec 1999/5-6

01.05.1999

Lenka Lindaurová | biennale | en cs

Adorovat či kritizovat benátské Bienále je zcela falešné. Čtyřicáté osmé pokračování této atrakce opakované po dvou letech s výjimkou let válečných ji nutně muselo zakonzervovat do folklórní formy s dobovými módními prvky. Na přehlídce se vždycky najde něco více zajímavého a něco méně, očekávat velké vzrušení snad ani nelze. Romantické Máchovo putování do Benátek se dnes změnilo v cestu autem řízeným družicí, která vás provede zácpou i nečekanými zátarasy.
Čerstvý asijský vítr nezavanul do Benátek náhodou. V posledním roce se objevilo několik výstav čínského umění. Z výstavy, která loni proběhla v New Yorku (Umělec č. 3/99), si vybral i kurátor centrální benátské výstavy Aperto over All Harald Szeeman. V posthistorické a globalizované Evropě se tak objevily „exotické“ problémy národů jiné mentality, které vyjadřují umělci záměrně celosvětovým jazykem. V něm je zahrnut i imperativ vědomé domestikace, touha být na prknech, která znamenají svět, ale i hořkost ze stavu věcí. Východní autoři vědí o tom, že pro euroamerický svět jsou jakousi Lajkou, kterou svět žárlivě a trochu cynicky pozoruje dalekohledem. Jsou mulou, se kterou se žení Wang Jin ve své barevné fotografii, tomuto světu je určen jeho plastikový oblek Čínský sen. S latentní xenofobií se ve svých dílech vyrovnávají i ostatní: Ma Liuming exhibicionisticky demonstruje svou lehce deviantní infantilitu, Zhao Bandi hledá vlastní identitu prostřednictvím hračky medvídka pandy, Soo-Ja Kim převáží své „muzeum umění“ jako svůj život na náklaďáku. Cai Gouo-Qiang modeluje z hlíny nekonečné sousoší jako reminiscenci na totalitu a politickou propagandu. Asijské umění v takové síle nemůže než hravě převálcovat sofistikované a sebestředné umění bohatých civilizací, mezi kterým se dá hodiny a hodiny procházet bez zasažení. Zdá se nám asijské umění jako těžká sociálka, protože jsme bílá rasa? Proto, že se bráníme být xenofobní?
Vedle toho pak vypadá politický projekt v rakouském pavilonu Wochen Klausur, určený k výuce albánských utečenců v Makedonii jako chladně vykalkulovaný výsledek, zadaný počítači mezinárodním týmem vědců. Těžko zaujmou i esteticky vyladěné pavilony Američanů s poetickou a překombinovanou Ann Hamilton a Angličanů s Gary Humem, najednou vyhlížejícím akademicky.
Instinktivně přitahují marginálie, věci mimoběžné, mimoumělecké, periferní a neviditelné. Postupně mizející fóry namalované na podlahu rumunského pavilonu Danem Perjovschim se zdají neslučitelné s informací, že on tam skutečně žije. Také Maďaři vsadili na nepatetická gesta vyšitá do dlažby Marianem Imre a optickokinetické maličkosti Attily Csörgö. Mezi starší projekty již úspěšně ověřené patří umělecká škola pro slony a fotografování s šimpanzem Komara a Melamida pro ruský pavilon a video kolektivní noclehárny v německém pavilonu od Rosemarie Trockel.
Italský pavilon se rovněž soustředil na osvědčené a někdy i kultovní věci, takže působí trochu muzeálně a pro znalé návštěvníky okoukaně. Pětice celkem málo zajímavých mladých Italek, koní či spíš kobyl Haralda Szeemana, obdržela „povinně“ cenu, ale zastínila ji řada úspěšných hvězd jako Douglas Gordon, Martin Kippenberger, Katharina Frisch, William Kentridge i hvězdička splašeného berlínského umělce Johna Bocka. Statická pozitivní nuda největšího pavilonu byla možná stvořena záměrně, aby se o to více zableskl úspěch Aperta.
Kromě zmíněných Asiatů se tu našlo takové množství kvalitních prací známých i méně známých umělců, na kterých se až obdivuhodně shodla i odborná kritika. Vyřezávané nákladní auto s míchačkou od Wima Delvoye se rázem může tisknout v mezinárodních encyklopediích umění - není třeba k němu nic dodat. Je skoro geniální, až to irituje. Také Doug Aitken, který už poctil i Prahu v Galerii Švestka, je neuvěřitelně chytrý: zavřel diváky do uzavřených kójí, kde na stěnách běží video, na kterém spontánně poskakuje černoch v rytmu elektrických hudebních impulsů. Člověk se tu vůbec necítí jako voyeur, ale jako spoluherec, jako filmová hvězda. Telemystiku reprodukoval Christian Jankowski, který si nechal telefonicky v přímém astrologickém pořadu v italské televizi vyložit budoucnost svého vlastního benátského projektu - tedy toho, který divák sleduje znovu jako by v přímém přenosu; přítomnost se stala budoucností a budoucnost přítomností. Ani videohvězda první velikosti Pipilotti Rist nezklamala. Uměleckou ideu předvedla ve skupenství zvané Nic a pouštěla ji ve formě ohromných bublin nad dějinami napuštěný benátský kanál.
Myslím, že úspěch takhle velké a tradiční přehlídky spočívá už v tom, že stále zůstává prestižní akcí a že jsou vytvořeny stabilní mechanismy, aby se nestala fiaskem. Nezdá se, že by se na letošním bienále daly vysledovat objevné trendy nebo něco nečekaného, v uměleckém rybníku se stále zdokonaluje způsob výlovu a kurátorům už nikdo a nic neunikne. Globalizace nakonec semele veškeré umění ve velmi jedlou hmotu, na kterou si zvykne i běžný člen českého parlamentu. Je to dobře nebo špatně? Uvidíme, až budou konečně odhaleni mimozemšťané.

vlevo nahoře:
Komar a Melamid: Akademie umění pro slony, Thajsko, Rusko
vlevo dole:
Komar a Melamid: Spolupráce s Mikki Chimp, Rusko
Wang Jin: Vzít si mulu, Aperto over All
vpravo shora dolů:
Pipilotti Rist: Nic, Aperto over All, foto Lenka Lindaurová
Hung Tung-Lu: Krásný voják: Sailor Moon, Tchajwan, foto Petr Urban





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Nové a neznámé příběhy se slavnými umělci. Překvapivá, udivující výroky a pikantní detaily ze života bohémy a jejích mecenášů....
Více informací...
9,06 EUR
10 USD
2008, 19.2 x 12.5 cm, Pencil Drawing
Více informací...
120 EUR
134 USD
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
246 USD
1995, 35.5 x 43 cm (1 Page Only), Pen & Ink Comic
Více informací...
450 EUR
502 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.