Časopis Umělec 2003/3 >> KDYŽ TI UJEDE VLAK, VŽDYCKY JEŠTĚ LETÍ LETADLO (Společenská rubrika) Přehled všech čísel
KDYŽ TI UJEDE VLAK, VŽDYCKY JEŠTĚ LETÍ LETADLO  (Společenská rubrika)
Časopis Umělec
Ročník 2003, 3
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

KDYŽ TI UJEDE VLAK, VŽDYCKY JEŠTĚ LETÍ LETADLO (Společenská rubrika)

Časopis Umělec 2003/3

01.03.2003

Jana Kalinová | news | en cs

Komerční příloha
Někdy se stane, že všechno dopadne, jak má, a to mě potom tak vyvede z míry, že se všechno ostatní, co mělo podle plánu následovat, zhroutí...
Profesor Knížák mě e-mailem informoval, že Pražské bienále bylo úspěšné, že se u kritiků setkalo s kladným ohlasem a že Národní galerie bude z každého ročníku (?!) vybírat deset nejvýznamnějších děl do své sbírky. Bohužel nemá peníze, a proto žádá vybrané autory, zda by NG svoje dílo nevěnovali. Když jsem tento wordový dokument četla (byl podepsaný prof. Knížákem, ale rozeslaný paní Fenclovou), přemýšlela jsem, kolika umělcům skutečně došel. Motiv “rozešleš-li tento dopis dalším deseti lidem, budeš mít štěstí” byl spíš inspirací autorovi dopisu než nadějí pro obeslané. Autor zjevně věděl, že potenciálních hráčů je dostatek, tak proč hned lákat výhrou. Buď hraješ pro radost ze hry, nebo nehraj. Nějakou dobu jsem řešila, který z mých pocitů je intenzivnější, zda radost, že NG má o moji práci zájem, nebo zklamání, že jej má, ale jedině zadarmo. Ješitnost zvítězila. Po čase se mi ale doneslo, že NG přece jen díla nakupuje. Informace z první i druhé ruky spojily prsty, ale chybělo médium. Zavolala jsem proto do NG, kde mě vzhledem k charakteru dotazu spojili s ředitelem sbírky moderního a současného umění. Doc. PhDr. Tomáš Vlček byl milý a ochotný, ale dozvěděla jsem se následující: Národní galerie kupuje celou výstavu Nejmladší, protože se jí naskytla možnost udělat to velice levně. Z Pražského bienále nekupuje nic, ale požádala vybrané autory, zda by svoje dílo NG nedarovali. Přišlo jí, že autory na něm zastoupené, by tak lacino jako z výstavy Nejmladší nepořídili. Od NG zní takové ocenění absurdně. Jako by říkali: “Máte vyšší cenu než umění, jež má pro nás cenu.” Většina děl byla pořízena za dumpingové ceny. U prací, jež byly zároveň klauzurami studentů umění a prosluly hlavně na školních přehlídkách, na mě ale působila i tato “podcena” nadsazeně a možná vůbec zbytečně. Čekala jsem, že když si NG nevybírala při nákupu, stejně nevybíravě požádá o darování všechny autory zastoupené v české sekci bienále. Ale tady už k sobě byla přísnější a například laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého o to nepožádala. Během bienále se sice ještě nevědělo ani to, kdo bude na Chalupeckého nominován, přesto jsem věřila, že důvody, díky nimž se člověk stane vítězem, jsou známé i odborníkům mimo Chalupeckého komisi. Podle Charlotty Kotíkové rozhodla o vítězství Michala Pěchoučka nezvyklá intermedialita jeho série Sběratel. Bohužel to v době jejího vystavení na Pražském bienále nikdo nepoznal...
Po tomto zážitku se moje ambice někam ztratily a od té doby jsem je neviděla. Až budete číst můj článek, budu už pracovat jako pokojská vysokohorské chaty Výrovka. Kdykoli budu mít pocit, že nacházím něco velikého, přehluší hukot ucpaného vysavače kvílení větru a zbytek personálu bude vědět, že Kalinová už má zase ambice.
Den poté, co mezi jinými udělil prezident Václav Klaus medaili za zásluhy o stát v oblasti umění Adolfu Bornovi, rozdalo na Vítkově svoje ceny i ministerstvo kultury. Scéna pódia sestávala ze tří pozlacených živých soch – múz, jakože podpírajících ohromný jako mramorový kvádr, na nějž se promítaly znělky, titulky a krátké spoty o nominovaných. Múze divadla bylo uloženo podpírat sokl rukou vzpaženou nad hlavu, která se jí odkrvovala natolik, že jí museli nosit sklenice vody, aby neomdlela. Toho využil ministr kultury Pavel Dostál a během zahájení, kdy měli všichni aktéři ceremonie proslov, se omluvil, že snad ani mluvit nebude, protože jedné z múz je zle a jeho řeč by slavnostní akt jen zbytečně natahovala.
Předávání potom proběhlo regulérně ve své plánované délce. Cenu za dlouholetý přínos výtvarnému umění získaly sestry Válovy, ale z reakce publika by se mohlo zdát, že šlo o cenu sympatie. V hudbě zvítězil Marek Kopelent a ocenění v oboru divadla si odnesl David Radok. Zřejmě tak jasný favorit, že se Divadelní ústav ani neobtěžoval nominovat někoho dalšího. Následovalo hodně jídla a hodně pití: Během něho paní Vlasta Čiháková-Noshiro varovala, že už neví jak dál, že nejsou peníze na kulturu, takže asi začne krást, což nechalo vedle stojící Martu Smolíkovou (OSF Praha) chladnou. Zbytek jsem neslyšela, protože jsem chtěla stihnout aspoň jedno dvě představení na Čtyřech dnech v pohybu, kde měl toho dne Umělec prezentaci. Konalo se v Šáreckém údolí, a i když jsme cestou dvakrát zabloudili, přišlo mi pořádání divadelního festivalu na tak odlehlém místě jako dobrý nápad. Udělat to samé na Václaváku, o moc víc lidí tam stejně nepřijde a navíc hrozí, že natrefí-li zrovna na slabší kus, odejdou, třebas do nějaké hospody za rohem. Těmto starostem na Čtyřech dnech v pohybu předešli. Místo setkání herců a performerů s diváky bylo součástí jednoho velkého baru, BarhyberBaru, který sestrojila Skrytá tvůrčí jednotka a potom jeho prostory využívala k permanentní performanci. Přikládám fotografii, protože jsem si s jeho popisem nevěděla rady.
Jako se věnují myslivci na podzim honu, pořádají humánnější kroužky výpravy po stopách performance. Aby bylo co do katalogu, pomůže stimulace kamerou a fotoaparátem. Když se proto někdy stane, že se objeví i bez nich, je to pro mě stejně intenzivní zážitek, jako když jsem na stáži v Anglii, ze spacáku na ulici někde uprostřed Londýna, uviděla lišku. Přestože pocházím z kraje Leoše Janáčka, tam to bylo poprvé a zatím i naposled.
Podobně nečekaně jsem zhlédla performance v Ralsku, místě s vlastní historií, kterou bych sama považovala za hodně zavazující. Pokud se ale některé věci nevážou k místu, a ani čas pro ně není určující, opovrhují svou vlastní historií. Může se tak stát, že ani pro ni nemají valný význam. Kdybych ale měla schopnost předvídat motýlí efekt, řeknu, že v tomto případě šlo o mocné mávnutí motýlích křídel.
Martin a David (student Zdeňka Berana) Koutečtí spolu s Jiřím Miláčkem (student Milana Knížáka) naplánovali na jedno ráno, po jednom večírku, pohřbívání Istriola. Tři performeři na šest pozvaných diváků, asi padesátku domorodců, jak tak stáli při cestě, a pár projíždějících aut. Spousta důležitých rekvizit. Špatně zahraná směs rodičovské besídky a scénky u táboráku, čím horší, tím lepší. Při zaříkávání během obřadu přestalo pršet, protože jinak by nemohl vyjít pohřební průvod.
Pochodovali jsme za trojicí obřadníků, oslavující mumii naloženou na střeše pomalu jedoucího auta. Bavili jsme se o něčem, co s akcí vůbec nesouviselo, přesto jsem měla příjemný pocit, že se účastním obřadu, aniž by někdo čekal, že uvěřím. Až dlouho po činu jsem se dozvěděla, že ještě ten večer přijel na místo zásahový oddíl policie, odebral z převážně zpopelněných zbytků Istriola vzorky a až do jejich laboratorního prošetření to vypadalo, že aktéři show skončí ve vazbě. Naštěstí se stopy po lidské tkáni nepotvrdily. Hned jsem si vzpomněla, co mi kdysi říkávala babička: Modli se, aby se ti nesplnila přání. Dva dny před Istriolem totiž jeden z iniciátorů volal svému kamarádovi, pracujícímu v nemocnici, zda by nemohl dovézt nějaký ten litr lidské krve, aby akce nabyla na věrohodnosti. Ale on nemohl.
I tak to ovšem na smír se zástupci města a jeho obyvateli nevypadá. Někteří prý už vykopali válečnou sekeru, jeden muž ji dokonce – hned po odjezdu policie – přišel performerům ukázat. Snad se tedy dočkají i krve.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Magda Tóthová Magda Tóthová
Práce Magdy Tóthové zpracovávají moderní utopie, sociální projekty a jejich ztroskotání s pomocí výpůjček z pohádek, bájí a science fiction. Probírají osobní i společenské otázky nebo témata soukromého a politického rázu. Personifikace je dominantním stylovým prostředkem všudypřítomné společenské kritiky a hlavní metodou užívání normotvorných prvků. Například v práci „The Decision” („Rozhodnutí“)…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
229 USD
Výběr z německého videoartu a experimentálního filmu. Divus a Eastern Alliance v edici Teledivision vydal 27 německých videí a...
Více informací...
6 EUR
6 USD
Ne každý se odváží podstoupit cestu do neuspořádaných oblastí svého emocionálního života. Je to pouť do neznáma, na vlastní...
Více informací...
14,90 EUR
15 USD
21 x 30 x 1 cm / 58 pages / Offset + couv sérigraphie 4 passages / 600ex
Více informací...
20 EUR
21 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.