Časopis Umělec 2003/2 >> Pal nebo nepal (Pal fiction, Gallerie Art Factory, Praha, 24. 7. – 30. 9. 2003) Přehled všech čísel
Pal nebo nepal (Pal fiction, Gallerie Art Factory, Praha, 24. 7. – 30. 9. 2003)
Časopis Umělec
Ročník 2003, 2
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Pal nebo nepal (Pal fiction, Gallerie Art Factory, Praha, 24. 7. – 30. 9. 2003)

Časopis Umělec 2003/2

01.02.2003

Jeffrey A. Buehler | review | en cs

Pražská galerie Art Factory dorazila na českou scénu ze Slovenska v loňském roce a neomylně přistála přímo na Václavském náměstí v temném průmyslovém boxu, kde bývala velká tiskárna. Stěny byly natřeny různými odstíny purpurové a prostor pohodlně vybaven černými koženými křesly a gauči od špičkové designerské dílny. Když vejdete dovnitř, nenapadlo by vás, že jste v galerii. Design interiéru se sráží s uměleckou roztodivností. Což je podle majitelky, poloviny týmu Art Factory, doktorky Zory Carrierové součást jejího záměru.
Carrierová sedí a povídá, a přitom si hraje s počítačem, aby mi ukázala videa z poslední výstavy galerie, PAL Fiction: “Umělci pracují s novými médii... klasické způsoby ukazování umění už nejsou relevantní,” říká. “Chci říct – podívejte se sami, bílé stěny si zvolili impresionisté a my je používáme dodnes, i když média, s nimiž pracují dnešní umělci, se naprosto změnila.” Dívám se na stěny z pohodlného křesla, v ruce plastovou sklenici s vodou, a musím uznat, že obrázky z krátkých videozáznamů českých a slovenských umělců vypadají na pozadí temné červeně dobře ... Ale nos mi říká, že to na tom něco nesedí. Pořád je to jen barva – a tím pádem kontext. Proč tomu přikládat takový význam? Michal Pěchouček, jeden z umělců prezentovaných v programu, má zřejmě podobné výhrady, protože se rozhodl, že zeď za jeho sekvencemi z tramvajového videa Obvyklá rukojmí bude “tradičně bílá”.
Doktorka Carrierová nadšeně poukazuje na flexibilitu, protože galerie umělci tuto volbu umožňuje. A skutečně, kontrola nad “hrnečku vař!” se tu zdá být běžnou součástí praxe. Galerie je známá schopností vydělat peníze, dobrými obchodními vztahy a využitím prostoru různými způsoby, aby si zajistila živobytí. Doktorka Carrierová nemá výčitky svědomí, když říká, že hlavním zdrojem příjmů galerie nikdy neměl být prodej uměleckých děl. Výsledek: na první vernisáži se schází roztodivá letní směska obchodníků, umělců a stálic na umělecké scéně v neohrabaném tanci podezřívavosti a dobré vůle, s plastovými panáky slivovice a vlažným pivem v rukou. Umělci se staví na odiv a hrají roli netvorů z obludária. “Bankéři v oblecích chtějí vidět Davida Černého, jak si svlékne košili, a Jiřího Davida s modrými vlasy. Kvůli tomu sem přišli,” říká má laskavá hostitelka, ještě než dvakrát klikne na první video. Zcela očividně nepřišli za uměním, jak mě jeden z mých zdrojů informoval, “technické potíže” natolik zpozdily projekce, že když se konečně začaly promítat, téměř všichni návštěvníci už prchli z pekelné Art Factory do chladnější noci.
Usadil jsem se zpět do křesla. Jsem tu sám, takže si můžu vybrat, co chci vidět. Takhle aspoň tahle show funguje. Každý večer v sedm hodin se tu sejde hrstka lidí, kteří si vyberou, co chtějí vidět, takže jsem celkem příjemně naladěn příslibem videa.
Shlédli jsme několik skvělých projekcí, povětšinou slovenských. Vždyť uvažte: na menu byl šťavnatý umělecký happening Anetty Mon Chisa a smutná ale milá Vladimíra Pčolová. Chisa se svléká za žaluzií v prázdné kanceláři s kopírkou na stole. Když je nahá, sehne se nad kopírkou a xeroxuje si přirození. Český program nabízí úchvatného Marka Thera a Michala Pěchoučka. Většina z umělců má své stále místo na aktivních uměleckých scénách v Praze i v Bratislavě. Shromážděná videa pokaždé vyprávějí nějaký příběh a všeobecně jsou jednoduše pochopitelná.
Show zahrnuje deset českých a šestnáct slovenských umělců. Kurátor Martin Dostál odvedl dobrou práci, když zde shromáždil rozsáhlý výběr videí, která představila různé způsoby, s jakými k nim umělci těchto dvou zemích přistupují – a to především ti na Slovensku. Odpoledne s doktorkou Carrierovou jako roztomilou a upovídanou průvodkyní nebylo ztrátou času.
Co se týče praktických aspektů show, všechno v galerii je trochu nepořádné. Upoutal mě obraz umělecké skupiny Podebal na stěně – Havel si potřásá rukou s Fidelem Castrem – a tak mám zájem shlédnout jejich video. Doktorka Carrierová mi s okouzlujícím ale ostýchavým výrazem ve tváři vysvětluje, že skupina film nedodala. Po téměř roční činnosti nalezneme na inzerované webové stránce Art Factory stále jen jednu až ironickou stránku: “Otevíráme brzy. Galerie Art Factory – Funguje to!” Brožura z výstavy PAL Fiction je vytištěná na drahém papíře, ale text v angličtině je příliš zkomolený, než aby se dal číst. K zamyšlení vybízí například text: “On the contrary, at careless time of sun stilling, it intents to pull in to suggestive and emotive videoworld, caught and out – generated by the top of Czech and Slovak artists, during the last ten years. (což by šlo přeložit jako: ”Naopak, v nedbalém čase slunečního stálenství má v záměru přitáhnout k sugestivnímu a emotivnímu světu videa, zachycenému a od–generovanému českými a slovenskými umělci během posledních deseti let.”
To je možná nejlepší shrnutí.
Ale nemělo by vás to odradit od návštěvy – skočte se podívat na pár dobrých videí od dobrých umělců, jejichž příběhy za to stojí. A možná si můžete dát i šálek něčeho teplého k pití.




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Tento díl je věnován Františku Skálovi, laureátovi Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1991, a jeho dílu Lesojan (1998, bukové...
Více informací...
1 006,15 EUR
1 084 USD
1992, 35.5 x 43 cm (6 Pages), Pen & Ink Comic
Více informací...
1 788 EUR
1 926 USD
2002, 17.8 x 22.9 cm, Painting on Canvas
Více informací...
555,60 EUR
598 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.