Časopis Umělec 1999/7 >> Senzace moci a peněz Přehled všech čísel
Časopis Umělec
Ročník 1999, 7
2,50 EUR
3 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Senzace moci a peněz

Časopis Umělec 1999/7

01.07.1999

Umělec | info | en cs

Konec století ve světě umění končí kauzou, která není o nic méně vzrušující než nejlepší hollywoodské politické a kriminální trháky.
Máte tu zlovolného představitele neomezené státní moci (newyorského primátora Rudolfa W. Giulianiho), zpočátku zdánlivého klaďase, o němž se záhy dozvíme, že jeho úmysly nebyly až tak čisté (ředitele Brooklyn Museum of Art Arnolda L. Lehmana), chudáka umělce, co se do všeho dostal naprosto nevinně (Chrise Ofiliho), zrádné kapitalistické chamtivce, kteří pod rouškou filantropie z výstavy chtějí vytěžit zisk (reklamního magnáta Charlese Saatchiho, aukční agenturu Christie’s, chameleona popu Davida Bowieho), hrozbu porušení prvního dodatku Ústavy Spojených států amerických o svobodě projevu i špetku informačních technologií.
Synopse příběhu je stručná. O to komplikovanější jsou vztahy mezi jednotlivými aktéry a poučnější morální poselství. V New Yorku se schyluje k otevření výstavy uměleckých předmětů ze soukromé sbírky bohatého britského podnikatele. Expozice je umístěna ve veřejném muzeu, dotovaném z městského rozpočtu a sídlícím v domě, který je v majetku města. Přípravy akce, do níž muzeum vložilo dva miliony dolarů, jsou v plném proudu, když tu, pouhý týden před vernisáží, dává republikánský primátor Giuliani řediteli muzea Lehmanovi ultimátum. Buď výstavu Sensation zruší, nebo jeho instituce přijde o dotace. Primátor veřejně vyjadřuje odpor k vystaveným uměleckým předmětům, jež označí za hnus, a zvláště vyzdvihuje zavrženíhodnost obrazu Panny Marie od Chrise Ofiliho, který je ozdoben sloním trusem a výstřižky vagín a zadnic. Giuliani tvrdí, že veřejně financovaná instituce nesmí vystavovat věci, které urážejí náboženské vyznání daňových poplatníků. Lehman jeho požadavek rezolutně odmítá a trvá na svém, že výstava realizována bude.
Giuliani přitvrzuje. Jestliže Sensation nebude zrušena, město brooklynskému muzeu ukončí nájemní smlouvu v budově. Obviňuje Lehmana, že jako organizace dotovaná z městského rozpočtu nemá právo stanovit minimální věk pro vstup na výstavu na nejméně 17 let. Lehman trvá na svém: výstava se zahájí podle plánu, nebude přístupná mladistvým a muzeum se nikam nepostěhuje.
Po úvodní výměně stanovisek se rozhoří debata, do níž se zapojuje biskup římskokatolické církve, ředitelé dalších muzeí ve městě, samotný umělec a dokonce manželka prezidenta Spojených států, která je protivníkem Giulianiho v nadcházejících volbách na místo guvernéra za stát New York. Primátor, podporován církevními představiteli a krajně pravicovými politiky, stupňuje své hrozby. Muzeum ho obviňuje z omezování svobody vyjadřování, garantované prvním dodatkem ústavy. Giuliani vykládá svoje názory na to, co umění je a co není. Lehman obhajuje svobodu umělce tvořit, co chce a jak chce. A internet se jen hemží reakcemi na nejdiskutovanější výstavu desetiletí.
Vernisáž se blíží a celá věc je postoupena nezávislému soudu, ať rozhodne, kdo je v právu.
První jednání však začíná až po zahájení výstavy, a tak se davy daňových poplatníků valí do muzea, aby se konečně podívaly, o co se vlastně vede spor. Zdá se, že kauza je u konce, protože první dodatek je i na vlivného primátora těžký kalibr a otevřením výstavy stejně prohrál. Když tu najednou vyjdou na světlo světa další okolnosti případu, které značně pochroumají Lehmanovu pozici ochránce svobody proti zvůli vládních úředníků. V průběhu jednání soud zjišťuje, že výstava je financována ze zdrojů soukromých sběratelů a obchodníků s uměním, kteří mají přímý finanční zájem na úspěchu a publicitě výstavy. Charles Saatchi, jehož sbírka je se zavádějícím podtitulem “současné britské umění” vystavována, uhradil 160.000 dolarů. Obchodníci, kteří v New Yorku prodávají díla vystavovaných umělců, darovali na výstavu 10.000 dolarů. Aukční síň Christie’s, jež nedlouho po zahájení výstavy pořádá aukci současného umění včetně vystavujících autorů, muzeu darovala 50.000 dolarů. Zpěvák a internetový podnikatel David Bowie věnoval blíže nespecifikovanou sumu, mluví se však o částce 75.000 dolarů. Jeho websitu www.davidbowie.com, na němž je virtuální podoba výstavy umístěna a na němž jsou díla některých vystavujících prodávána, se po vernisáži trojnásobně zvýší návštěvnost na 7,5 milionu uživatelů za tři týdny.
Rozjíždí se další vlna útoků a protiútoků. Debatu o ohrožení prvního dodatku střídají diskuse o nekalém sponzorování veřejných institucí soukromými podnikateli. Giuilani obviňuje Lehmana ze spolčení se soukromým kapitálem, kterému pomáhá zvýšit hodnotu uměleckých děl vystavujících umělců. Ten se brání tím, že všichni sponzoři věnovali své dolary z čistého nadšení pro umění. Ředitelé jiných muzeí, kteří závisejí na stejném městském rozpočtu a potýkají se stejnými těžkostmi při získávání soukromých sponzorů, komentují Lehmanovo počínání jako extrémní případ fund-raisingu, o nějž dosud ve své praxi neslyšeli a který hraničí s etickým jednáním.
Soud konečně vydá rozhodnutí, v němž Giulianimu nařizuje, aby veškeré své hrozby proti muzeu stáhl, protože se neshodují s prvním dodatkem ústavy. Primátor další spor vzdává a kauzu nežene do soudní pře o nekalém financování výstavy Sensation. Případ je uzavřen.
Porušil primátor Giuliani první dodatek Ústavy Spojených států, když chtěl zakázat výstavu Sensation, zrušit nájemní smlouvu Brooklyn Museum of Art a odejmout mu veškeré dotace? Jednal ředitel Lehman neeticky, když oslovil jednotlivce a společnosti přímo zainteresované na prodeji děl vystavujících umělců o příspěvek na výstavu?
(zdroj the New York Times, www.nytimes.com)

Utrženo od huby
“Za urážku náboženského vyznání nemáte nárok na vládní dotace. Uděláme proto vše, abychom odebrali brooklynskému muzeu dotace, dokud jeho ředitel nedostane rozum a neuvědomí si, že, jste-li vládou dotovaný podnik, nemůžete dělat věci, které jsou zneuctěním nejosobnějších a hluboce cítěných názorů lidí ve společnosti. Je to nehoráznost.”
Rudolf W. Giuliani, 22. září

“Neexistuje závažnější ústavní případ, než snahy vládních představitelů cenzurovat svobodné vyjadřování a ohrožovat život významných kulturních institucí jako trest za odmítnutí řídit se požadavky vlády na ortodoxnost.”
Nina Gershon, soudkyně federálního soudu v Brooklynu





Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Le Dernier Cri  a černý penis v Marseille Le Dernier Cri a černý penis v Marseille
To člověk neustále poslouchá, že by s ním chtěl někdo něco společně udělat, uspořádat, zorganizovat ale, že… sakra, co vlastně... nám se to, co děláte, tak líbí, ale u nás by to mohlo někoho naštvat. Je sice pravda, že občas z nějaké té instituce nebo institutu někoho vyhodí, protože uspořádal něco s Divusem, ale když oni byli vlastně hrozně sebedestruktivní… Vlastně potřebovali trpět a jen si…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Print on art paper from serie prepared for "Exhibition of enlarged prints from Moses Reisenauer’s pocket Ten Commandments"....
Více informací...
290 EUR
298 USD
Stu’s head on plate, 2011, acrylic painting on pape, 29,5 x 20,5, framed
Více informací...
340 EUR
350 USD
tisk na banerovou folii, 250 x 139 cm, 2011 / ze série deseti číslovaných exemlářů signovaných autorem
Více informací...
799,20 EUR
822 USD
From series of rare photographs never released before year 2012. Signed and numbered Edition. Photography on 1cm high white...
Více informací...
220 EUR
226 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.