Časopis Umělec 2001/1 >> Umělec 21. Století Přehled všech čísel
Umělec 21. Století
Časopis Umělec
Ročník 2001, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Umělec 21. Století

Časopis Umělec 2001/1

01.01.2001

Lenka Lindaurová | recenze | en cs

Vladimír Skrepl, Galerie Václava
Špály, Praha 1. 8. 3. – 1. 4. 2001
Být v Čechách výjimečným autorem není tak těžké. Na druhou stranu je to zatraceně nesnadné. Ubíjející podmínky uměleckého provozu, zavedená kulturní klišé a různé neprofesionální a osobní vztahy uvnitř komuny umělců, kritiků a galeristů určitě poznamenávají i konkrétní projevy artistů. Nikoliv ve velkých oficiálních galeriích lze pak sledovat současné trendy a pohyby. Ba ani v soukromých galeriích není možné jít po stopách toho kterého nadějného či zavedeného autora. Devadesátá léta přinesla stovky privátních vizí v rámci nejrůznějších kolektivních konfrontací i v provizorních galeriích a dokonce naprosto vážně nastolila polemiku postkonceptuálních tendencí a neokonzervatismu. Nejsignifikantnějším momentem této éry je však — aspoň u střední a mladší generace autorů — zaměnitelnost prací.
Zmíněný přívlastek výjimečný přináleží bez diskuse šestačtyřicetiletému teoretikovi, umělci a pedagogovi, Vladimíru Skreplovi, který ať nevědomě nebo zcela cíleně stojí už oběma nohama ve vzývaném novém tisíciletí. Trochu o tom ví, protože nejnovější plátna datuje různě: 2001, 2100, 2102… Jeho poslední samostatná výstava ve Špálově galerii je zatím Skreplovou největší prezentací. Samostatně se totiž představoval spíš v menších galeriích a hlavně projekty pro dané místo. Ani v kolektivních výstavách nespatříme Skreplova starší díla. Netrpí zřejmě uměleckou sebestředností a pocitem nesmrtelnosti; má potřebu tvořit a nabízet přítomné pocity, nebo i ty budoucí. Nikdy se nedá předpokládat, co Skrepl vystaví a co fyzicky udělá. Jeho osobní živost a spontánnost se objevuje i v umělecké řeči. Jako by měl dar se neustále obnovovat a jeho mysl byla tabula rasa, v níž každý okamžik vznikne nápad odtržený od zanesené paměti. Jeho práce se mezi ostatními vždycky pozná podle toho, že je výrazně jiná a nemá žádný rukopis. Nebo je to rukopis totálně antiestetický, nenapodobitelně diletantský, matoucí a iritující. Kdokoli by se ho snažil kopírovat, musel by si nechat provést brainwashing.
Poslední Skreplovy velkoformátové malby potvrzují autorovu nevyspekulovanou výjimečnost. Na pastelové elegantně nanesené podklady vrhá čiré nesmysly evokující skrytou hlubokomyslnost, nebo vůbec nic. Připomíná to první malbu domorodce, dítěte, nebo mentálně postiženého. Nečekanost každého záměru, každého tahu, každé pointy je šokující. Nemá smysl vyjmenovávat Skreplovy inspirační prvky, zdají se ve srovnání s konečným efektem irelevantní. Schematicky barevnými konturami namalované postavy močí a brečí, se spadlými kalhotami pálí z pušky. Z křesel rostou větvě, psi jsou ověnčeni barevnými špekáčky nebo meditují nad lebkou, popřípadě zírají na šibenici a v dáli levituje rozkvetlý hřib jaderného výbuchu. Důležitou (kdo ví vlastně, jakou) složkou obrazů jsou obrovské datace a infantilní podpisy. Ovšem Skreplova infantilnost je jiného druhu než u generace jeho studentů, pracujících s hračkami a atmosférou nevinného dětství v šedé zóně. Ti se snaží vařit z toho mála unifikovaných zkušeností, kdežto Skrepl zkrátka nevaří. Když vycpe kalhoty molitanem a zavěsí je na gumu ke stropu, nestvořil úctyhodný artefakt, nýbrž směšnou půlku skákajícího člověka. Když stočí kus koberce do tvaru miniaturní cely a doprostřed postaví dětskou židličku pod ostrou žárovku, není tak srdcervoucí jako ta ironická baba Bourgeois, ale přinejmenším tak přesný a otřesný. Skrepl když sáhne na dokonalou kýčovitě orosenou růži, zůstane mu v ruce dokonalé medvědí lejno. Prostě má boží dar.
Nezatížený balastem uměleckých povinností v rámci umělecké svobody a nezatížený touhou být/nebýt výjimečný se dostal Skrepl do pozice umělce jednadvacátého století běžícím osaměle po neznámé trati.
Foto autorka




Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
První samostatný katalog mladého umělce, absolventa pražské Akademie výtvarných umění a člena prestižní galerie MXM, shrnuje...
Více informací...
8 EUR
8 USD
Velká kniha sebraných prací. Komiksy, kresby a malby poprvé pohromadě. Dva díly (LIVE a DIE) v kartonové krabici s potiskem....
Více informací...
55 EUR
57 USD
Malý průvodce rozsáhlým fotografickým dílem o kterém Tomáš Pospiszyl píše: “Způsob, kterým všední okamžiky zachycuje, nám může...
Více informací...
8,05 EUR
8 USD
Závěť muže, který ukradl a uprostřed postpřírody vyprasil popel praktického filosofa Ladislava Klímy
Více informací...
9 EUR
9 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161
10783 Berlin, Germany
berlin@divus.cz

 

Otevřeno od středy do neděle mezi 14:00 a 19:00
 

Ivan Mečl
ivan@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150

DIVUS LONDON
Enclave 5, 50 Resolution Way
London SE8 4AL, United Kingdom
news@divus.org.uk, +44 (0)7583 392144
Open Wednesday to Saturday 12 – 6 pm.

 

DIVUS PRAHA
Bubenská 1, 170 00 Praha 7, Czech Republic
divus@divus.cz, +420 245 006 420

Open daily except Sundays from 11am to 10pm

 

DIVUS WIEN
wien@divus.cz

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSCOW & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS